Wiadomości

Morawiecki: Muszę powiedzieć, ze wypowiedź przewodniczącej von der Leyen była skandaliczna

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Muszę powiedzieć, ze wypowiedź przewodniczącej von der Leyen była skandaliczna – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki komentując słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która wcześniej stwierdziła, że Bruksela ma narzędzia nacisku na Włochy, gdzie wybory wygrać może formacja niewspierana przez obecne władze UE.

W Świdniku premier Mateusz Morawiecki został zapytany o niedawną wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w związku z wyborami we Włoszech, że KE ma “narzędzia”, jak w przypadku Węgier i Polski, jeśli we Włoszech “sprawy pójdą w trudnym kierunku”.

“Wypowiedź pani von der Leyen była skandaliczna. Ona powiedziała, że Bruksela ma narzędzia, by zdyscyplinować Włochy, jeśli powołają taki rząd, który nie będzie na rękę Brukseli” – powiedział premier.

“Mam apel nie tylko do naszych drogich rodaków, a także do obywateli państw Unii Europejskiej. Drodzy państwo, czy takiej Europy chcemy? Czy to jest demokracja, czy to jest praworządność? Że eurokraci w Brukseli dyktują, jaki ma być rząd? Kto ma wybierać rządy? Narody europejskie czy Bruksela z Berlinem mają się naradzać i dyktować, jaki ma być rząd. To nie jest praworządność, to jest dyktat i brak praworządności” – mówił.

“My sprawdzimy wkrótce – w najbliższych kilku tygodniach złożymy wniosek do Komisji Europejskiej, czy rzeczywiście pacta sunt servanda, czy umowy będą dotrzymywane po stronie Komisji Europejskiej” – zapowiedział.

“Ja się cieszę z tego wstrząsu, który idzie przez Unię Europejską, z tego prawdopodobnie nowego rządu we Włoszech, rządu, który będzie patrzył na interesy państw narodowych, z tego nowego rządu Szwecji, z tego, że Europa staje się Europą rzeczywistych wartości” – mówił Morawiecki.

Dodał, że “prawdziwe wartości to demokracja, suwerenność, rządy narodów, a nie biurokratów z Brukseli, którzy będą dyktować, szantażować, straszyć, wywierać presję na innych”. “Jeśli nasi konkurenci polityczni nie odezwą się w tej sprawie, będzie to najlepsze świadectwo, jakiej Europy oni chcą” – podkreślał.

/i.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!