Wiadomości

Finlandia ograniczy wpuszczanie Rosjan oraz przyznawanie im wiz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ze względu na poważne szkody dla pozycji międzynarodowej Finlandii należy znacząco ograniczyć wjazd do kraju obywateli Rosji oraz przyznawanie im wiz – postanowiono na wspólnym posiedzeniu prezydenta oraz komitetu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Rada ministrów pod przewodnictwem premier Sanny Marin ma podjąć oficjalną decyzję w tej kwestii w najbliższych dniach. Według szefa MSZ Pekki Haavisto na tej podstawie można by w całości zakazać przyjazdu Rosjanom na podstawie wiz turystycznych – pisze krajowa agencja STT.

Zdaniem Haavisto ograniczyć można by również przyznawanie innego rodzaju wiz, koncentrując się jedynie na ważnych powodach wjazdu, takich jak względy rodzinne, odwiedziny krewnych oraz studia i praca, np. w branży transportowej.

Powołanie się na szkody w stosunkach międzynarodowych to przyjęcie nowej interpretacji kodeksu granicznego Schengen, regulującego przepływ osób.

W ostatnich dniach, po wprowadzeniu obostrzeń wjazdowych na granicach krajów bałtyckich oraz Polski oraz po ogłoszeniu przez Władimira Putina częściowej mobilizacji w Rosji, do Finlandii zaczęło napływać coraz więcej przyjezdnych z Rosji. Pod koniec tygodnia liczba Rosjan przekraczających granicę wzrosła dwukrotnie (ok. 5-7,5 tys. dziennie).

Fińska straż graniczna spodziewa się, że w sobotę i niedzielę przez wschodnią granicę przybędzie ok. 15-20 tys. osób. Nie jest to jednak jeszcze ta skala ruchu transgranicznego, jaka była obserwowana przed pandemią – przekazano w komunikacie.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!