Wiadomości

Szef MON podpisał umowę na dostarczenie MW kolejnych trzech niszczycieli min typu Kormoran II

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z udziałem wicepremiera – ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w Porcie Wojennym Świnoujściu odbyły się dziś uroczystości z okazji Święta Marynarki Wojennej. W ich trackie wicepremier Błaszczak zatwierdził umowę na dostarczenie kolejnych trzech niszczycieli min typu Kormoran II Marynarce Wojennej. Obecnie w służbie znajduje się jeden okręt tego typu, a dwa kolejne przechodzą testy.

Przedmiotem umowy jest pozyskanie trzech kolejnych nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 (typ #Kormoran II) wraz z pakietami wsparcia logistycznego. Okręty zostaną dostarczone w latach 2026-2027. Wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

– Dziś dziękujemy marynarzom za ich codzienną służbę. Jesteście świetnie wyszkoleni i zawsze gotowi do rozwijania swoich umiejętności, także z marynarzami z innych państw NATO – mówił w trakcie dzisiejszych uroczystości Błąszczak. – Zatwierdziłem umowę dot. wyposażenia Marynarki Wojennej w trzy kolejne niszczyciele min. To okręty wyprodukowane przez Polską stocznię, które trafią już jako okręty produkowane seryjnie. Naszym zadaniem jest tworzenie warunków dla rozwoju Wojska Polskiego – dodał minister Błąszczak.

– Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było silne i odstraszało imperium zła, które odradza się za naszą wschodnią granicą. Ten cel zrealizujemy poprzez wzmocnienie Wojska Polskiego, w tym Marynarki Wojennej – dodał.

Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

MON przypominał w piątkowym komunikacie, że uroczyste podniesienie bandery na ORP Kormoran – pierwszej, prototypowej, jednostce odbyło się 28 listopada 2017 r. Kontrakt na budowę dwóch seryjnych jednostek projektu 258 – ORP Albatros i ORP Mewa, podpisano pod koniec grudnia 2017 r. Drugi z serii ORP Albatros zwodowano w październiku 2019 r. i aktualnie przechodzi wojskowe próby zdawczo-odbiorcze, natomiast trzecia ORP Mewa została zwodowana w grudniu 2020 r. i aktualnie znajduje się na etapie, realizowanych przez wykonawcę, prób morskich. Resort obrony zapowiada, że ORP Albatros powinien zostać przekazany do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w sierpniu, natomiast spodziewany odbiór ORP Mewa powinien nastąpić w listopadzie tego roku.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!