Europa Polska Wiadomości

System rakietowy patriot, który pojawi się na terenie Polski będzie również chronił przestrzeń powietrzną Litwy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

System obrony przeciwrakietowej Patriot ma być jednym z elementów odstraszających, powiedział w Wilnie Polskiemu Radiu przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP Michał Jach. – Putin działa racjonalnie, ale jeżeli zacznie myśleć o wysyłaniu jakiś +zielonych ludzików+ na Litwę czy do Polski, to się trzy razy zastanowi, bo może trafić na amerykańskiego lub francuskiego żołnierza, a to musiałby się spotkać z natychmiastową odpowiedzą. To wielka gwarancja naszego bezpieczeństwa – mówił polityk. W rozmowie z agencją BNS Jach powiedział też, że litewska przestrzeń powietrzna jest tak samo zagrożona jak polska.

System Patriot w lipcu został po raz pierwszy przywieziony na Litwę i brał udział w manewrach Tobruq Legacy 2017. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite powiedziała wtedy, że powinien on zostać rozmieszczony na Litwie na stałe, gdyż posiadanie takiej broni zapewniłoby bezpieczeństwo nie tylko krajom bałtyckim i Polsce, ale wszystkim członkom NATO.

Delegacja sejmowej Komisji Obrony Narodowej gościła na Litwie z trzydniową wizytą. Strona polska od kilku lat stara się o zakup zestawu Patriot. Na początku września jedna z amerykańskich korporacji zapowiedziała przedstawienie oferty offsetu związanego z planowanym zakupem.

Źródło: bankier.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!