Wiadomości

Syryjskie siły rządowe wysadziły desant na lewym brzegu Eufratu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W nocy z wtorku na środę oddziały syryjskich wojsk rządowych oraz ich sojusznicy sforsowały rzekę Eufrat w rejonie na południe od miasta Dar az-Zaur. Użyły do tego przygotowanych przez rosyjskie pododdziały inżynieryjne pontonach. W toku walk, które trwały do rana, żołnierze syryjscy zdołali opanować przyczółek na lewym brzegu Eufratu naprzecie wsi Dżafra.

Wkrótce oddziały ISIS przystąpiły do kontrataku i wedle wersji islamistów syryjski specnaz zmuszony był wycofać się na prawy brzeg, źródła rządowe natomiast twierdzą, że przyczółek naprzeciw Dżarfa nadal znajduje się pod kontrolą syryjskich sił rządowych.

Jakkolwiek by nie było, do późnego wieczora w rejonie w rejonie Dżafra trwały zacięte walki i na tę chwilę nie wiadomo, czy syryjskie siły rządowe zdołały utrzymać przyczółek. W ciągu dnia lewy brzeg Eufratu naprzeciw Dżafra kilkadziesiąt razy poddany został uderzeniom artyleryjsko – rakietowym, przeprowadzono tam też do 50 nalotów lotniczych przy użyciu rosyjskiego lotnictwa.

Dodajmy, że do rejonu tego zbliżają się oddziały kurdyjskie i obecnie trwa swoisty wyścig, kto więcej terenu zdoła wydrzeć dla siebie z tego, co obecnie jest jeszcze pod kontrolą Państwa Islamskiego.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!