Wiadomości

Prezydent i premier RP nie odwiedzają Litwy z uwagi na sytuację Polaków na Wileńszczyźnie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Brak wizyt prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło na Litwie to sygnał związany z brakiem zadowalających postępów ws. sytuacji mniejszości polskiej w tym kraju – powiedział dziś wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

rzedstawiona przez wiceministra informacja resortu dyplomacji na temat sytuacji mniejszości polskiej na Litwie poprzedzała rozpoczynającą się w sobotę wizytę kilkunastoosobowej delegacji komisji łączności z Polakami za granicą na Wileńszczyźnie. Posłowie mają spotkać się tam m.in. z przedstawicieli organizacji polskich oraz samorządowcami.

W swoim wystąpieniu przed komisją Dziedziczak podkreślił, że zarówno MSZ, jak i „generalnie państwo polskie”, przywiązują do mniejszości polskiej na Litwie „ogromną wagę”. Jak dodał, potwierdza to m.in. skala pomocy przeznaczanej dla Polaków na Litwie w proporcji do ogółu pomocy dla dwudziestomilionowej polskiej diaspory.

– Litwa jest naszym sąsiadem, naszym partnerem w NATO, w UE i zależy nam na zacieśnianiu, na pogłębianiu współpracy z Litwą, ale warunkiem tego pogłębienia współpracy jest wzajemne zrozumienie priorytetów, problemów. Naszym priorytetem jest ochrona mniejszości polskiej na Litwie. (…) Stale powtarzamy naszym partnerom litewskim, że przy znakomitych perspektywach na współpracę w dziedzinie obronności, w dziedzinie polityki energetycznej, w dziedzinie kwestii gospodarczych warunkiem, który by otworzył drzwi do pogłębienia jeszcze tej współpracy, jest ochrona mniejszości polskiej, jest traktowanie przez Litwę mniejszości polskiej w standardzie europejskim – mówił wiceszef MSZ.

Zaznaczył, że strona polska nie oczekuje dla Polaków na Litwie „żadnych nowych przywilejów”.

– Chcemy, żeby ono było traktowane zgodnie z wymogami Rady Europy czy zgodnie z traktatem polsko-litewskim z roku 1994 – dodał Dziedziczak.

Wśród priorytetów wymienił m.in. edukację, pisownię nazwisk i nazw miejscowości, sprawę reprywatyzacji ziemi oraz brak ustawy o mniejszościach narodowych. Jako najważniejszą z tych kwestii wiceminister określił problematykę oświatową.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!