Wiadomości

Syryjskie siły rządowe szturmują miasto Ma’arrat an-Numan

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Syryjskie siły rządowe kontynuują rozpoczęte przedwczoraj natarcie, poszerzając swój stan posiadania w prowincjach Idlib i Aleppo. Wydaje się, że w decydującą fazę wkracza bitwa o miasto Ma’arrat an-Numan.

Oddziały syryjskie przedwczoraj wznowiły natarcie, uderzając na trzech kierunkach – w dwóch miejscach protureckich bojowników pozycje w prowincji Idlib i w jednym w prowincji Aleppo. W rezultacie już pierwszego dnia operacji w rękach wojsk syryjskich znalazło się kilka wiosek. I tak środkowa grupa uderzeniowa zdołała odzyskać wioski Tall Kursijan i Abu Dżurajf, utracone w wyniku kontrataku oddziałów Hajat Tahrir asz-Szam w miniony weekend, o czym pisaliśmy na naszym portalu.

Z kolei pododdziały południowej grupy uderzeniowej zdobyły najpierw wieś Dajr al-Szarki, następnie Ma’arr Szamarin oraz Dajr al-Gharbi i Taqanah i kontynuują natarcie, zbliżając się do miasta Ma’arrat an-Numan i do autostrady M5, łączącej Damaszek z Aleppo. Miasto Ma’arrat an-Numan było przez cały czas intensywnie bombardowane przez rosyjskie lotnictwo oraz syryjską artylerię.

Wczoraj wojska syryjskie wyparły bojowników z miasteczka Tall Manis, pogłębiając w ten sposób włamanie w rejonie na wschód od Ma’arrat an-Numan, od którego pod koniec dnia dzieliło je już nie więcej niż dwa kilometry.

Dziś oddziały syryjskie osiągnęły spore postępy w prowincji Aleppo, gdzie zdobyły kilka wiosek, ale przede wszystkim w decydującą fazę wkroczyły walki o miasto Ma’arrat an-Numan. Po zdobyciu wioski Ma’arr Szurin oddziały rządowe przecięły autostradę M5 na północ od Ma’arrat an-Numan, a następnie podjęły walkę o wioskę Al Dana, po czym zwróciły się z jednej strony na północ, zdobywając wieś Babilla, z drugiej zaś na południe – atakując od północy Ma’arrat an-Numan.

Mapa w dużej rozdzielczości:
https://southfront.org/wp-content/uploads/2020/01/Southern-Idlib-26-1-20.jpg

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!