Wiadomości

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej od dziś ma swój sztandar

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wielkie święto 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Z nadania prezydenta RP, jednostka otrzymała w niedzielę sztandar. Wręczył go w Poznaniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Po raz pierwszy, wielkopolscy terytorialsi złożyli przysięgę na najważniejszy w kraju symbol jednostek wojskowych.

Taki moment w życiu każdej jednostki zdarza się tylko raz. W niedzielę, z wszystkimi honorami zapisanymi w wojskowym ceremoniale, w obecności Ministra Obrony Narodowej, jednostce 12. Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej nadano sztandar.

– To jest symbol nawiązujący do wydarzeń sprzed 101 lat. Wówczas to 26 stycznia 1919 roku, tu w tym miejscu, Powstańcy Wielkopolscy, a właściwie już żołnierze Armii Wielkopolskiej złożyli swoją przysięgę – mówił na uroczystościach minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Dzień nadania sztandaru jednostce jest wielkim świętem, a także ogromną odpowiedzialnością. Zgodnie z tradycją wojskowości w naszym kraju, jednostka, która sztandar straci, musi zostać rozwiązana.

– Sztandar dla każdej jednostki wojskowej to coś najważniejszego. Już rota przysięgi wojskowej mówi sztandaru wojskowego bronić – tłumaczył ppor. Mikołaj Klorek z 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Poznańskie święto rozpoczęło się już wczesnym popołudniem. Przybyli na plac Wolności mogli podziwiać m.in. wystawę wojskowego sprzętu, zapoznać się z obowiązkami żołnierzy oraz dowiedzieć się jak wstąpić w szeregi terytorialsów.

Obecnie w szeregach 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka służy ponad 1300 żołnierzy. W skład brygady wchodzą trzy bataliony lekkiej piechoty. W skali kraju natomiast WOT liczy już blisko 25 tys. żołnierzy, w tym ponad 20 tys. ochotników.

/TVP Poznań/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!