Świat Wiadomości

Syn Kaddafiego wystartuje w wyborach prezydenckich w Libii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal pulslewantu.pl Sajf al-Islam Kaddafi, syn Muammara, oficjalnie zarejestrował swoją kandydaturę w libijskich wyborach prezydenckich, które są zaplanowane na 24 grudnia tego roku. Czy po 10 latach, rodzina Kaddafich powróci w Libii do władzy?

Sajf al Islam Kaddafi, którego imię oznacza dosłownie „miecz islamu”, to drugi syn Muammara Kaddafiego, który rządził Libią w latach 1969-2011.

Przed 2011 r. Sajf był uważany za prawą rękę swojego ojca i jego potencjalnego następcę. W przeciwieństwie do dwóch ze swoich braci (Mutasima i Chamisa), Sajf nie wybrał kariery wojskowego. Zamiast tego zaangażował się w politykę. To właśnie Sajf odpowiadał m.in. za negocjacje z Amerykanami dotyczące libijskiej broni masowego rażenia, co doprowadziło do odwilży we wzajemnych relacjach w 2004 r.

W 2011 r. Sajf, próbując wydostać się z Libii, wpadł w ręce rebeliantów z Zintan, na południu kraju. W tym czasie Międzynarodowy Trybunał Karny wydał już za nim list gończy. Ostatecznie jednak Sajf nigdy nie trafił przed MTK. W 2015 r. sąd w Trypolisie skazał go na karę śmierci, ale rebelianci z Zintan nie wydali go siłom rządowym.

Ostatecznie w 2017 r. rebelianci wypuścili Sajfa i słuch po nim zaginął.

Sajf wrócił dopiero w lipcu 2021 r., gdy udzielił wywiadu dla New York Times’a, w którym zapowiedział że wystartuje w wyborach prezydenckich.

Dzisiaj Sajf zarejestrował oficjalnie swoją kandydaturę. Jest to sprawa o tyle ciekawa, że nadal poszukuje go zarówno MTK, jak i rząd w Trypolisie.

Nie ma żadnych sondaży pokazujących jakim poparciem może dysponować Saif, ale w libijskim społeczeństwie odczuwalne jest wyraźne zmęczenie elitą polityczną, która objęła władzę po 2011 r. i rzuciła kraj w wir długiej i krwawej wojny domowej. Wśród części społeczeństwa można odczuć wręcz nostalgię na latami rządów Kaddafiego. Czy to wystarczy, aby po 10 latach, rodzina Kaddafich znowu objęła władzę w Libii? Okaże się już w grudniu

Autor: Tomasz Rydelek

Co wy na to?

Źródło: pulslewantu.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!