Wiadomości

Wawrzyk: Na granicy zapowiada się niespokojna noc

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk powiedział, że najbliższa noc na granicy polsko-białoruskiej może być niespokojna. Wskazał, że takie informacje przekazuje Straż Graniczna.

Piotr Wawrzyk mówił na antenie Polskiego Radia 24, że w najbliższym czasie może nastąpić eskalacja kryzysu migracyjnego wywołanego przez Białoruś.

Polskie służby informują, że w nocy spodziewana jest kolejna próba masowego sforsowania granicy. Świadczy o tym m.in. zwiększenie liczby funkcjonariuszy białoruskich służb oraz obecność wozu transmisyjnego, który może być wykorzystany do działań propagandowych. Migranci dostali od nich m.in. gaz, zwijane są także niektóre namioty.

Funkcjonariusze, którzy strzegą granicy, są w gotowości. Jest tam łącznie kilkanaście tysięcy: polskich żołnierzy, policjantów oraz strażników granicznych.

Wiceminister Piotr Wawrzyk wskazał na konieczność wprowadzenia radykalnych sankcji ekonomicznych, które powinny dotknąć wszystkie osoby fizyczne i prawne zaangażowane w wywołanie kryzysu migracyjnego. Podkreślił, że restrykcje muszą uderzyć zarówno w stronę białoruską, jak i krajów państw trzecich.

Decyzja w sprawie sankcji ma zapaść w poniedziałek podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej. W UE istnieją różnice zdań, co do budowy i finansowania barier na granicy oraz kształtu sankcji. Na czarnej liście ma się znaleźć około 30 osób i firm, w tym Belavia. Ma być ona pozbawiona technicznego wsparcia z Unii.

Po zatwierdzeniu piątego pakietu sankcji rozpoczną się – jak powiedzieli brukselskiej korespondentce Polskiego Radia unijni dyplomaci – prace nad szóstym pakietem. Według nieoficjalnych ustaleń sprawdza się już możliwość objęcia restrykcjami lotniska w Mińsku.

/Polskie Radio 24, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!