Wiadomości

Świrski o ataku na podręcznik do HiT: “Być może uświadomi niektórym, że prowadzeni są na postronku za kółko w nosie”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z czego wynika temperatura dyskusji wokół podręcznika autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego? W ocenie Macieja Świrskiego powodem jest między innymi to, że „wielu odbiorców odczuwa potężny dysonans poznawczy”.

“Dla czytelnika o przekonaniach konserwatywnych zawarte w podręczniku treści są oczywiste. W dyskursie publicznym, w mediach i ogólnie pojmowanym „mainstreamie” treści takie są praktycznie nieobecne, bo konserwatywna kognicja jest zepchnięta do niszy opieczętowanej wielkim napisem „ciemnogród” i „wstęp wzbroniony”. Pieczątki przykładają rozmaici mędrcy, którzy starają się być “jak na Zachodzie”, co sprowadza się do postronka zaczepionego o kółko w nosie i prowadzenia tam, gdzie rozdawcy rozmaitych grantów powiodą. Stadność i konformizm powoduje, że każda myśl musi być najpierw zatwierdzona przez przewodników stada, co sprowadza się do niekończącego się wzajemnego utwierdzania się w przekonaniu jakie to stado jest mądre i wyjątkowe – a wszystko odbywa się z wykorzystaniem myśli które były odkrywcze 100 czy 60 lat temu” — wyjaśnił szef RDI.

“W konsekwencji każde niezależne od mainstreamu myślenie i propozycja poznawcza jest wyklinana w myśl zasady “Podobają mi się tylko te filmy które już oglądałem”. Do konserwatywnej niszy nie zaglądają, bo nawet nie rozumieją terminologii tam używanej i tak naprawdę nie są w stanie zorientować się o czym mowa. Stąd dysonans poznawczy o którym pisałem na początku. A jak dysonans to i agresja stosunku i do książki i Autora, ponieważ ta książka zaburza fałszywe hierarchie w PL i dystrybucję prestiżu, która wydawała się zaklepana raz na zawsze. Dlatego tak ważna jest ta książka, bo być może uświadomi niektórym, że prowadzeni są na postronku za kółko w nosie” – dodał Maciej Świrski.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!