Wiadomości

Światowy koncern finansował dżihadystów? 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trzech dyrektorów światowego potentata francusko-szwajcarskiego w dziedzinie produkcji cementu, firmy Lafarge, zostało oskarżonych o finansowanie tak zwanego Państwa Islamskiego. Zarzuty postawiono im w piątek w Paryżu.

Sprawa dotyczy lat 2008-14. Zdaniem śledczych ówczesny zarząd firmy Lafarge dogadał się z dżihadystami z Syrii i w Iraku. Ustalono, że przedsiębiorstwo będzie kupował od ekstremistów ropę naftową i zapewniało im dewizy, w zamian za nietykalność pracy zakładu francusko-szwajcarskiego w Syrii. Stamtąd Lafarge czerpał ogromne zyski. 

Sąd w Paryżu wysunął jeszcze inne oskarżenie. Zarzut dotyczy narażania życia innych ludzi – chodzi o syryjskich pracowników zakładów Lafarge, którzy mimo porozumienia z dżihadystami, byli narażeni na ataki z ich strony. 

W toku śledztwa ustalono, że firma zdecydowała się na kontynuowanie działalności, sto pięćdziesiąt kilometrów na północny-wschód od rejonu Aleppo, gdzie toczyły się zacięte walki. Nawet ustanowienie przez tak zwane Państwo Islamskie kalifatu w 2014 roku nie wpłynęło na zmianę zdania francusko-szwajcarskiego koncernu, który z chęci zysku zdecydował się na porozumienie z islamskimi terrorystami.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!