Wiadomości

Straż Pożarna zakupi kilkadziesiąt specjalistycznych dronów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Planujemy zakup kilkudziesięciu specjalistycznych dronów, które będą wykorzystywane m.in. w akcjach poszukiwawczych – poinformował komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski. Dodał, że zakup będzie możliwy dzięki pieniądzom przekazanym przez MSWiA.>/strong>

– Te 2 mln zł zostaną nam przekazane poza programem modernizacji służb mundurowych. Drony, które dzięki temu kupimy będą wyposażone w kamery z dużym, co najmniej 30-krotnym zoomem. Obraz z tych kamer będzie bezpośrednio przekazywany do obsługi naziemnej – powiedział Suski.

Szef PSP dodał, że przetarg na zakup dronów odbędzie się najprawdopodobniej jeszcze we wrześniu, natomiast urządzenia trafią do PSP do końca roku.

– Nie znamy jeszcze dokładnej liczby dronów, które zakupimy, ponieważ nie odbył się jeszcze przetarg i nie jest znana jeszcze ich ostateczna cena, która różni się w znacznej mierze w zależności od ich dodatkowego wyposażenia, jak m.in. kamer na podczerwień – dodał Suski.

Komendant Główny PSP zapowiedział jednak, że drony trafią do wszystkich województw skąd „bardzo szybko będzie je można przewieźć w miejsca, gdzie będą potrzebne”.

– Będzie można je wykorzystać w celu poszukiwań osób zaginionych, ale również do obserwacji pożarów i koordynowania działań ratowniczych. Obecnie np. dochodzi do pożarów składowisk śmieci, a niektóre z nich mają olbrzymie wymiary. Czasami zajmują powierzchnię ponad hektara, nie są podzielone na żadne sektory, a wysokość hałd często sięga kilkunastu metrów – podkreślił Suski.

Suski zaznaczył, że PSP dysponuje już kilkudziesięcioma dronami, które były wykorzystywane m.in. do poszukiwania pytona tygrysiego widzianego w okolicach Wisły w Warszawie, czy podczas katastrofy budowlanej w Poznaniu. Dodał, że jeden z nich jest przystosowany do latania wewnątrz budynków i jest używany m.in. do działań w warunkach dużego zadymienia oraz podczas działań poszukiwawczych w zawalonych obiektach.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!