Wiadomości

Straż Graniczna zapowiada deportacje migrantów. Chodzi głównie o obywateli Iraku i Iranu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Pierwszy lot na razie jest w planach, więc dokładnie nie powiem, kiedy on będzie, ponieważ tutaj to nie tylko zależy od nas, ale też współpracujemy z MSZ. Planujemy deportować ok. 20 osób, głównie obywateli Iraku i Iranu – powiedziała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska podczas konferencji prasowej.

W siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej odbyła się konferencja ppor. Anny Michalskiej. Podczas niej rzecznik SG poinformowała, że w tej chwili ośrodkach strzeżonych przebywa 1240 obywateli Iraku, z czego 716 osób złożyło wnioski o objęcie ich ochroną międzynarodową.

– W tym tygodniu planujemy deportować ok. 20 osób, głównie obywateli Iraku i Iranu, w tym 10 organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy. Krajem docelowym to jest oczywiście Irak – podkreśliła ppor. Anna Michalska.

Zapytana o to, ile będzie lotów czarterowych z cudzoziemcami i kiedy się rozpoczną, odpowiedziała, że funkcjonariusze SG “chcieliby jak najwięcej takich lotów czarterowych zorganizować”. – Pierwszy lot na razie jest w planach, więc dokładnie nie powiem, kiedy on będzie, ponieważ tutaj to nie tylko zależy od nas, ale też współpracujemy z MSZ, ale też ze stroną iracką, która musi się zgodzić na przyjęcie swoich obywateli – zaznaczyła.

– Chcielibyśmy, aby w pierwszym locie poleciało ok. 80 osób. Dlaczego tylko 80? Proszę pamiętać, że te osoby nie lecą same. Lecą z przedstawicielami organizacji pozarządowych, jest też ochrona funkcjonariuszy SG. Jeżeli w takiej grupie są w większości mężczyźni, to nasza ochrona musi być większa. Jeżeli są to rodziny, to możemy sobie pozwolić na mniejszą ochronę. Lecą zazwyczaj również lekarze – tłumaczyła rzeczniczka SG.

Zachęcamy do nabycia najnowszego numeru magazynu Magna Polonia:

Magna Polonia numer 30 – Brońmy granic!

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!