Wiadomości

Straż Graniczna otrzymała nowoczesne pojazdy obserwacyjne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze SG, pełniący służbę w ochronie polskiego odcinka zewnętrznej granicy UE, otrzymali nowoczesne pojazdy obserwacyjne PJN. Wysokiej klasy sprzęt zakupiono z ustawy modernizacyjnej za kwotę ponad 41,3 mln złotych. Samochody przeznaczone dla Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej uroczyście przekazał dziś Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pojazdy obserwacyjne PJN, czyli przewoźne jednostki nadzoru, pełnią funkcję doraźnych posterunków obserwacyjnych. Są wyposażone w sprzęt optyczny i termooptyczny pozwalający nie tylko wykryć i rozpoznać obiekt, ale także zarejestrować wynik prowadzonej obserwacji i określić współrzędne położenia obserwowanych obiektów. Samochodem bazowym nowo zakupionych PJN-ów jest Toyota Hilux, przystosowana do jazdy w trudnym terenie, z silnikiem diesla o pojemności 2,4 l i mocy 150 km oraz automatyczną skrzynia biegów.

Łączna wartość zakupu 23 pojazdów oraz symulatora – trenażera operatorów PJN to ponad 43 mln zł. Auta trafią do oddziałów na zewnętrznej granicy, a symulator do jednego z ośrodków szkolenia Straży Granicznej, gdzie przyszli operatorzy PJN-ów będą mogli doskonalić swoje umiejętności. Pojazdy i sprzęt zostały kupione w ramach “Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”.

Dziś w Komendzie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku Wiceminister Zieliński uroczyście przekazał funkcjonariuszom Straży Granicznej sześć pojazdów obserwacyjnych – trzy trafią do służby w Podlaskim OSG, a trzy pojadą do Warmińsko–Mazurskiego Oddziału SG. Pozostałe zostały zakupione z przeznaczeniem do Nadbużańskiego oraz do Bieszczadzkiego Oddziału SG.

/strazgraniczna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!