Wiadomości

Strajk Kobiet a rosyjskie strony dezinformacyjne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W polskim internecie ruszyła szeroko zakrojona akcja propagandowa rosyjskich trolli. Strony założone w serwisie Instagram, które przez ostatnie lata udawały lokalne media związane m.in. z Krakowem, Bydgoszczą, Lublinem czy Rzeszowem. We wpisach straszą Ukraińcami, podwyżkami cen paliwa czy bronią biologiczną. Rodowód propagandy jest klarowny. Jak zauważają internauci, konta – stworzone według jednego schematu – zarejestrowane są na adresy mailowe w rosyjskiej domenie.

Przez lata konta te budowały zasięgi, by właśnie w czasie napaści na Ukrainę „odpalić rosyjską dezinformację”. We wpisach fałszywe konta powoływały się na rzekomy przekaz polskich państwowych służb: „Policja: uchodźcy z Ukrainy organizują masowe bójki z Polakami w polskich miastach” – można było przeczytać w jednym z postów, które w tej samej formie podawały inne bliźniacze konta. Oczywiście nie było ani takich komunikatów policji, ani samych bójek wywołanych przez Ukraińców.

Wielu internautów zwróciło uwagę, iż konta te jesienią 2020 roku aktywnie wspierały akcje tzw. Strajku Kobiet, z jednej strony przyczyniając się do eskalacji protestów, z drugiej zaś – budując w ten sposób swoje zasięgi.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!