Wiadomości

Sztab wojsk ukraińskich: Zaobserwowano przegrupowanie wojsk białoruskich do natarcia przeciw Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na godz. 12.00 dnia 8 marca 2022 roku

Trwa trzynasty dzień bohaterskiego oporu narodu ukraińskiego przeciw rosyjskiej inwazji wojskowej. Nieprzyjaciel kontynuuje operację ofensywną przeciwko Ukrainie przy wsparciu samolotów i używając broni o wysokiej precyzji. Główne wysiłki okupantów nadal koncentrują się na stworzeniu warunków do zdobycia Kijowa, Charkowa, Czernihowa, Sum, Mariupola, Mikołajowa oraz dotarciu do granic administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego.

Jednocześnie pojawiają się oznaki gotowości kierownictwa wojskowo-politycznego Republiki Białoruś do ewentualnego udziału Sił Zbrojnych Republiki Białorusi w działaniach wojennych na szeroką skalę przeciwko Ukrainie po stronie Federacji Rosyjskiej. Przeprowadzono częściowe przegrupowanie wojsk lądowych i Sił Specjalnych Operacji Sił Zbrojnych Republiki Białorusi. W szczególności w rejonie brzeskim znajduje się po jednej BTG (batalionowej grupie taktycznej) z 38 Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej (Brześć) i 103 Samodzielnej Brygady Powietrznodesantowej (Witebsk) Sił Zbrojnych Białorusi; w rejonie Oleksandrywki (rejon przejścia granicznego w rejonie wsi Wilcza, obwód kijowski) – 2 BTG 38 Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej; w rejonie Kirowo (Rezerwat Promieniowania Polesia) – 2 BTG 103 Samodzielnej Brygady Powietrznodesantowej.

Wyżej wymienione jednostki zostały postawione na wyższy poziom gotowości bojowej, ale stan moralny i psychiczny personelu jest niezwykle niski. Większość żołnierzy jest świadoma przyszłych działań i nie chce walczyć po stronie Sił Zbrojnych Rosji.

Pododdziały 29, 35, 36 Armii i wojska powietrznodesantowe nadal są utrzymywane na granicy w rejonie Poliske – Demydiw. W kierunku miejscowości Dimer znajdują się pododdziały 98 Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej i 45 Brygady Specnazu, nie obserwuje się żadnego aktywnego działania.

W rejonie miejscowości Bucza przeciwnik pododdziałami ze składu BTG 76 i 98 Dywizji Powietrznodesantowych stara się utrzymać miasto, pododdziały 155 Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej wroga dąży do przywrócenia zdolności bojowej.

W celu prowadzenia natarcia w kierunku miasta Fastów ściągnięto dodatkowe siły wroga.

Na kierunku miejscowości Iwankiw nieprzyjaciel kontynuuje ofensywę siłami pododdziałów ze składu 35 Armii we współdziałaniu z 36 Samodzielną Brygadą Strzelców Zmotoryzowanych 29 Armii (Borzya).
Wskutek wysokich strat twa przywracanie zdolności bojowej BTG ze składu 106 SDA i 98 Dywizji Powietrznodesantowych w rejonie miejscowości Irpen.

Nieprzyjaciel próbuje zablokować Czernihów siłami pododdziałów 2. i 41. Armii oraz 90. Dywizji Pancernej.

Siły główne 74. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych kontynuują odbudowę przeprawy pontonowej i wkrótce podejmą próbę przeprawy przez rzekę Desna.

W rejonie Głuchowa nieprzyjaciel, dysponując siłami do pięciu BTG z 90. Dywizji Pancernej i czterema BTG z 2. Armii Centralnego Okręgu Wojskowego, próbował zorganizować natarcie z wywalczonej wcześniej rubieży. Nie udało mu się, ofensywa została zatrzymana.

Wskutek ogromnych strat w rejonie Charkowa jednostki 25. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych (Ługa) 6. Armii opuściły strefę walki i wróciły w rejon miejscowości Niechotiejewka w obwodzie biełgorodzkim celem wdrożenia środków mających na celu przywrócenie zdolności bojowej.

Do siedmiu BTG 1, 2 Korpusów Armijnych i 150. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych 8. Armii okupantów nie rezygnuje z prób prowadzenia działań ofensywnych w kierunku Dnipra i Zaporoża w celu dotarcia do granic administracyjnych obwodu donieckiego. Nieudana próba ataku w rejonie miejscowości Trójca. Wróg próbuje wznowić ofensywę i zdobyć Mariupol. Zaobserwowano przesuwanie się 2 BTG 71Pułku Strzelców Zmotoryzowanych (Kalinowskaja) 42 Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych do miejscowości Hulajpole, Orichiw.

Siłami do ​​BTG nieprzyjaciel prowadził działania zaczepne w kierunku miejscowości Terniwka, poniósł znaczne straty i wycofał się na pozycje wyjściowe w rejonie miejscowości Kapustine, Bałowne, Nowomatwijickie.

Nieprzyjaciel nie podejmował aktywnych działań na wodach Morza Czarnego i Azowskiego. Możliwe są ataki rakietowe na cele rządowe i wojskowe z okrętów Floty Czarnomorskiej i Flotylli Kaspijskiej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!