Wiadomości

Sterroryzowani francuscy duchowni nie widzą nic złego w usunięciu krzyża z pomnika Jana Pawła II

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

O tym, że Francja jest krajem totalitarnym, w którym nawet osoby duchowne nie są zdolne stanąć w obronie krzyża, najlepiej świadczy wypowiedź wikariusza generalnego diecezji w Vannes na północy Francji.

– Samo usunięcie krzyża nie jest bluźnierstwem – poweidział w wywiadzie dla bretońskiego tygodnika „Breizh-Info” wikariusz generalny diecezji w Vannes ks. Jean-Yves Le Saux, uznając zarazem wyrok sądu w sprawie jego usunięcia za „umiarkowany”.

Przypomnijmy, że chodzi o trwający od 2006 r. konflikt o krzyż zwieńczający pomnik papieża Jana Pawła II w mieście Ploermel w Bretanii. Decyzję o usunięciu krzyża podjęła w środę francuska Rada Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji. “Breizh-Info” podkreśla, że “choć wielu katolików jest zszokowanych tą decyzją”, to biskupstwo Vannes jest zdania, że wyrok sądu jest “umiarkowany”.

– Francja jest krajem o 1500-letniej tradycji chrześcijańskiej; normalne więc jest to, że symbole chrześcijańskie są obecne w przestrzeni publicznej. Analizując decyzję Rady Stanu, dochodzimy do przekonania, że jest umiarkowana  – dodał.

Powiedział też, że „w istocie nie ma potrzeby demontowania pomnika w całości”, a „usunięcie krzyża nie jest bluźnierstwem”.

– Jeśli może to pomóc w uspokojeniu opinii publicznej, to dobrze  – dodał.

Ks. Le Saux uważa, że „jest to sprawa pomiędzy gminą Ploermel a Federacją Wolnomyślicieli, domagającą się przeniesienia pomnika na teren niepubliczny i usunięcia z niego krzyża”.

– Stanowisko Rady Stanu swoim wyrokiem zaakceptowało prawo takie jakie jest – dodał wikariusz i stwierdził, że decyzja sądu jest „nieagresywna”.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!