Wiadomości

Starcia irańskiej policji w tureckimi koczownikami z południowo zachodniego Iranu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Irańscy policjanci z ostanu Kohgiluje wa Bujerahmad, w południowo zachodnim Iranie, starli się z tureckimi koczownikami. Jak twierdzą Kaszkajowie, czyli tureccy koczownicy żyjący na tych terenach, policjanci domagali się od nich nienależnych opłat.

Według Kaszkajów, policjanci próbowali zabrać owce, jako okup. grozili koczownikom, Mieli oni też grozić koczownikom, że jeśli nie zapłacą okupu, wytoczą im sprawę o zażywanie i posiadanie narkotyków.

Żyjący w południowo zachodnim Iranie Kaszkajowie stanowią odłam Azerów, przy czym – jak sami twierdzą – mieli oni zostać tam osiedleni przez szacha Isma’ila I w XVI wieku.

„Jesteśmy potomkami Plemienia Ağqoyunlular, znanego z tego, że było jedynym plemieniem w historii zdolnym do pokonania Timura. Przez wieki mieszkaliśmy na ziemiach otaczających Erdebil, ale w pierwszej połowie XVI wieku osiedliliśmy się w południowej Persji, Szah Isma’il poprosił naszych wojowników o obronę tej części kraju przed wtargnięciami Portugalczyków” – opowiadają o sobie Kaszkajowie.

Czytaj też:

Persowie straszą azerbejdżańskim imperializmem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!