Wiadomości

Senat USA zatwierdził nominację Marka Brzezinskiego na ambasadora w Warszawie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Senat USA zatwierdził przez aklamację nominację Marka Brzezinskiego na ambasadora USA w Warszawie. Kandydatura Brzezinskiego została przyjęta w serii nocnych głosowań nad kilkunastoma innymi nominacjami dyplomatycznymi i sędziowskimi, m.in. byłego burmistrza Chicago Rahma Emmanuela na ambasadora w Japonii.

Mark Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy’ego Cartera. Z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą.

Będzie już to druga dyplomatyczna misja Marka Brzezinskiego jako ambasadora. Za kadencji prezydenta Baracka Obamy był ambasadorem USA w Sztokholmie w Szwecji. Wcześniej był m.in. dyrektorem ds. Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Billa Clintona. Był też jednym z doradców Joe Bidena podczas jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2020 roku.

Podczas wysłuchania przed komisją spraw zagranicznych Senatu Mark Brzezinski zebrał dobre opinie od polityków obydwu partii. Wskazywali, że do jego obowiązków w Warszawie będzie należało naciskanie w sprawie wartości demokratycznych, zwłaszcza wolności mediów. Sam dyplomata podkreślał też swój sprzeciw przeciwko Nord Stream 2.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!