Wiadomości

Stany Zjednoczone złagodzą sankcje wobec Wenezueli w zamian za dostawy ropy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Stany Zjednoczone złagodzą sankcje wobec Wenezueli, jeśli będzie ona dostarczać ropę do Stanów Zjednoczonych – informuje Agencja Reutera.

“Jak wskazują źródła, urzędnicy powiedzieli swoim wenezuelskim odpowiednikom, że jakiekolwiek złagodzenie amerykańskich sankcji będzie zależało od dostaw ropy przez Wenezuelę bezpośrednio do Stanów Zjednoczonych” – czytamy.

Chevron Corp, ostatni amerykański producent ropy nadal działający w Wenezueli, może być pierwszym beneficjentem porozumienia z administracją Nicolasa Maduro, jeśli do niego dojdzie. Chevron ma zakaz dostarczania wenezuelskiej ropy ze swoich spółek joint venture od 2020 roku i domaga się zniesienia tego zakazu. Firma posiada specjalną licencję, która pozwala jej na utrzymywanie niskiego poziomu obecności w kraju tylko w celu zapewnienia utrzymania i bezpieczeństwa swoich obiektów.

Jak donosi Reuters, jako że licencja ta wygasa w czerwcu, Chevron zwrócił się do Departamentu Skarbu USA o pozwolenie na handel wenezuelską ropą naftową. Według jednego ze źródeł, jeśli Waszyngton zdecyduje się złagodzić sankcje, Chevron będzie mógł częściowo wznowić produkcję w Wenezueli.

8 marca przedstawiciele USA i Wenezueli spotkali się, aby omówić bezpieczeństwo energetyczne w związku z wojną Rosji z Ukrainą i możliwym embargiem USA na ropę naftową wobec agresora.

Tego samego dnia Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz importu rosyjskiej ropy i gazu do Stanów Zjednoczonych w związku z wojną na Ukrainie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!