Wiadomości

Stany Zjednoczone na wypadek ofensywy rosyjskiej planują uzbroić Ukrainę w systemy rakietowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Administracja prezydenta USA przygotowuje plan reakcji na ewentualną agresję rosyjską na Ukrainę. Obejmuje on dostawy broni na Ukrainę i nowe sankcje gospodarcze wobec Rosji. Poinformował o tym Wall Street Journal.

Pracownicy administracji Bidena przygotowali propozycje dotyczące uzbrojenia Ukrainy w broń przeciwlotniczą, przeciwokrętową i przeciwpancerną.

WSJ opublikował nowe zdjęcia satelitarne rosyjskich lotnisk wojskowych i obozów polowych na granicy z Ukrainą i na Krymie. Zdjęcia dostarczyła firma Maxar Technologies, która współpracuje z rządem USA. Szef firmy Dan Jabłoński powiedział, że publikuje zdjęcie nie na prośbę rządu, ale z własnej inicjatywy.

Zdjęcia pokazują, że na Krymie zostały rozmieszczone dodatkowe siły, w tym jednostki powietrznodesantowe oraz samoloty Su-30. Odnotowano także zmotoryzowaną piechotę i jednostki pancerne, śmigłowce szturmowe, generatory dymu, drony zwiadowcze, sprzęt do zagłuszania oraz szpital wojskowy.

– Odpowiednio rozmieszczono różne elementy sił powietrznych, które są niezbędne do uzyskania przewagi w powietrzu nad polem bitwy i do bezpośredniego wsparcia sił lądowych – stwierdził Philip Breedlove, emerytowany generał sił powietrznych USA.

Generał Bridłow zauważył, że zdjęcia wskazują, że rosyjskie wojska nie są gotowe do natychmiastowego uderzenia, ale – podkreślił – że Moskwa ma wiele opcji działań militarnych.

Amerykańscy urzędnicy szacują, że obecnie na Krymie i w jego okolicy przebywa 80000 żołnierzy rosyjskich. To prawie dwa razy więcej niźli liczyły rozmieszczone tam wojska rosyjskie około cztery tygodnie temu – pisze WSJ.

Według jednego z wojskowych ekspertów z USA w skład rosyjskich sił zbrojnych wchodzi obecnie 48 batalionowych grup taktycznych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!