Wiadomości

EMA: Jest możliwy związek między szczepionkami firmy Johnson i Johnson a przypadkami zakrzepicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Europejska Agencja Leków oceniła, że jest możliwy związek między szczepionkami firmy Johnson i Johnson a bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepicy. Podkreśliła jednak, że korzyści z przyjęcia preparatu przeciw COVID-19 są większe niż ryzyko.

Unijna agencja opublikowała oświadczenie w tej sprawie po kilkugodzinnej naradzie ekspertów. Badali oni doniesienia ze Stanów Zjednoczonych o stwierdzonych przypadkach zakrzepów krwi, które pojawiły się po zaszczepieniu preparatem amerykańskiej firmy.

Europejska Agencja Leków oceniła, że jest możliwy związek szczepionek Johnson & Johnson z bardzo rzadkimi przypadkami nietypowych zakrzepów krwi przy występowaniu niskiej liczby płytek krwi. Według EMA do informacji o szczepionce należy dodać ostrzeżenie w tej sprawie, a także wymienić te przypadki jako bardzo rzadkie skutki uboczne preparatu.

Eksperci agencji przeanalizowali wszystkie dostępne obecnie dane na temat szczepionek firmy Johnson & Johnson, w tym osiem raportów z USA, dotyczących poważnych przypadków nietypowych zakrzepów krwi związanych z niskim poziomem płytek krwi, z których jeden zakończył się zgonem. Do 13 kwietnia – jak poinformowała agencja – w Stanach Zjednoczonych. szczepionki tego koncernu otrzymało ponad 7 mln osób.

Wszystkie przypadki zakrzepicy wystąpiły u osób poniżej 60. roku życia w ciągu trzech tygodni po zaszczepieniu, w większości u kobiet.

„Na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka” – stwierdza raport unijnej agencji. EMA podkreśliła natomiast, że ogólny stosunek korzyści do ryzyka pozostaje pozytywny.

„COVID-19 wiąże się z ryzykiem hospitalizacji i zgonu. Zgłaszane zakrzepy krwi przy małej liczbie płytek krwi są bardzo rzadkie, a ogólne korzyści ze szczepionki na COVID-19 Janssen w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych” – wskazuje agencja.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!