Wiadomości

Stanisław Karczewski: Dziwię się stanowisku szefa dyplomacji USA,

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Należy uruchamiać wszystkie kanały dyplomatyczne i polityczne do tego, żebyśmy wyjaśnili naszą prawdę i naszą rację. To jest możliwe i będziemy to robić – powiedział w „Kwadransie politycznym” marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

„Stany Zjednoczone są rozczarowane tym, że polski prezydent podpisał ustawę, która nakładałaby kary za przypisywanie zbrodni nazistowskich państwu polskiemu” – napisał we wtorek w oświadczeniu sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

„Rozumiemy, że ustawa ta będzie skierowana do polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Wprowadzenie w życie tego prawa szkodliwie wpływa na wolność słowa i badania naukowe” – dodał Tillerson.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert powiedziała we wtorek, że jej resort dał już wyraz swemu zaniepokojeniu w związku z ustawą o IPN.

„Prowadzimy prywatne rozmowy dyplomatyczne” – dodała.

Przypomniała, że w zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone zdecydowanie ostrzegły Polskę, iż kontynuacja prac nad tą ustawą mogłaby zaszkodzić polskim interesom strategicznym.

Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, zwrócił uwagę, że w ustawie są bardzo wyraźne zapisy odwołujące się do tego, o czym jest mowa w tym komunikacie.

– Przecież wyłączone są badania naukowe. Jest wyraźny, osobny zapis, który mówi o tym. Dziwię się temu stanowisku. Ale przyjmujemy je – powiedział. Dodał, że bardzo cieszy się z prezydenckiego podpisu pod nowymi przepisami.

– Ustawa jest w naszym interesie – Polski i Polaków. W interesie naszej godności – podkreślił Karczewski.

Marszałek przyznał, że oświadczenie Rexa Tillersona kilka dni po stanowisku przedstawionym przez Departament Stanu USA pokazuje, że polskie wyjaśnienia nie są wystarczająco skuteczne.

– Należy uruchamiać wszystkie kanały dyplomatyczne i polityczne do tego, żebyśmy wyjaśnili naszą prawdę i naszą rację. To jest możliwe i będziemy to robić – zapewnił w „Kwadransie politycznym”.

Wcześniej w sprawie tej wypowiedział się Krzysztof Szczerski.

– Oświadczenie sekretarza stanu USA Rexa Tillersona pokazuje nam skalę wyzwania, jakie przed nami stoi, jeśli chodzi o dialog i wyjaśnianie ustawy o IPN — powiedział PAP szef gabinetu prezydenta.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!