Wiadomości

Sprawą budowy zamku w Puszczy Noteckiej zajęło się CBA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedziby Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Badają sprawę gigantycznej budowy w sercu Puszczy Noteckiej.

CBA to kolejna instytucja centralna, która zainteresowała się spektakularną inwestycją budowlaną. Nieco wcześniej kontrolę w podległej sobie instytucji zapowiedziało Ministerstwo Środowiska.

O kontroli CBA w RDOŚ w Poznaniu w związku z budową zamczyska na jeziorze w Puszczy Noteckiej poinformował na Twitterze dziennikarz Wiadomości TVP Marcin Tulicki.

Zezwolenie, wydane wiosną 2015 r. przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, było niezbędne do rozpoczęcia inwestycji.

Jest ona realizowana na niewielkim jeziorze w pobliżu wsi Stobnica niedaleko Obornik. Na sztucznej wyspie o długości ok. 300 metrów powstaje kilkunastokondygnacyjny budynek z wieżą, który według dokumentacji ma mieć m.in. 752 apartamenty dla 1880 osób i zatrudniać 180 pracowników.

Kontrowersje budzi wpływ zarówno budowy jak i użytkowania takiego obiektu na obszar Natura 2000. Na początku prawdopodobnie wysuszono na pewien czas większość jeziora, potem transportowano ogromne ilości materiałów i sprzętu. Po oddaniu obiektu do użytku należy się spodziewać intensywnego ruchu generowanego przez gości.

Czytaj też:

„Aby wybudować sztuczną wyspę, na której stoi zamek, osuszono na rok jezioro”

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!