Wiadomości

„Aby wybudować sztuczną wyspę, na której stoi zamek, osuszono na rok jezioro”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Aby wybudować sztuczną wyspę, na której stoi zamek, osuszono na rok jezioro” – twierdzi użytkownik konta „10 murzynków” na Twitterze, powołuje się przy tym na zdjęcia z kolejnych lat, przy czym w 2015 r. prawie całe jezioro było suche.

Zdjęcie z roku 2015 jednoznacznie wskazuje, że całe jezioro o powierzchni kilkunastu hektarów było wtedy suche. Jedynie w dwóch niewielkich fragmentów, leżących w dużej odległości od przyszłej sztucznej wyspy, była woda.

Na zdjęciu z 2016 r. jezioro jest już z wodą, przy czym zmieniła się linia brzegowa i jest już sztuczna wyspa.

Inwestycja porównywalna skalą do zamku w Malborku prowadzona jest na obszarze chronionym „Natura 2000”. Mimo to w wydanej opinii środowiskowej stwierdzono „brak oddziaływania na środowisko”.

Pod opinią podpisał się m.in. prof. Piotr Tryjanowski, który porównywał niedawno prowadzenie gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej do traktowania Wawelu jako składu materiałów budowlanych.

Wydał pozytywną opinię monstrualnej budowli w sercu Puszczy Noteckiej, walczył z wycinką drzew opanowanych przez kornika w Puszczy Białowieskiej

Atakowany przez internautów na Twitterze prof. Tryjanowski napisał: „A jakie ma negatywne oddziaływanie na elementy przyrodnicze? Tak, serio. Poza zawiścią osób trzecich.”

Następnie dodał: „Akurat znam tego Pana co to w Stobnicy buduje i gdyby był taki poziom poszanowania PRZYRODY w Polsce to byłoby więcej niż wspaniale. Przyrodnicy dają tylko opinie na podstawie wskazanych w zakresie raportu punktów, to RDOŚ wydaje decyzje.”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!