Wiadomości

Sondaż: Czy Polska powinna zamknąć Turów i zacząć płacić kary?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemal połowa Polaków uważa, że Polska strona nie powinna stosować się postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE po skardze Czech nakazującego czasowe wstrzymanie wydobycia kopalni w Turowie – wynika z sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

W sondażu zadano pytanie, czy Polska strona powinna stosować się postanowienia TSUE po skardze Czech, nakazującego czasowe wstrzymanie wydobycia kopalni w Turowie. „Zdecydowanie nie” odpowiedziało 27,7 proc. respondentów, „raczej nie” – 19 proc. W sumie więc przeciwnych jest 46,7 proc. pytanych.

Blisko 39 proc. ankietowanych stwierdziło, że Polska powinna zastosować się do postanowienia TSUE („zdecydowanie tak” – 19 proc.; 19,8 proc. – „raczej tak”). Niezdecydowanych było 14,5 proc.

Największe poparcie dla respektowania postanowienia TSUE wyrażali wyborcy KO (69 proc.) i Lewicy (65 proc.), a najmniejsze – PiS (15 proc.) i Konfederacji (14 proc.).

„Przeciwni są głównie mężczyźni ‒ w tej grupie zdecydowane zdanie ma co trzeci ankietowany. Ogółem za niepłaceniem Komisji Europejskiej po skardze Czechów jest niemal połowa panów. Sprzeciw rośnie także z wiekiem. W grupie najstarszych ankietowanych (ponad 70 lat) ‒ 63 proc. uważa, że Polska nie powinna płacić” – czytamy w środowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

/DGP, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!