Wiadomości

Sondaż IBRIS: Ilu Polaków chce się zaszczepić?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mniej niż 50 proc. badanych deklaruje, że zamierza się zaszczepić przeciwko COVID-19. Bardziej skłonne do szczepień są osoby czerpiące wiedzę z gazet i programów informacyjnych. Duża część Polaków, 44 proc., wciąż jednak jest sceptyczna – wynika z sondażu IBRiS opublikowanego w „Rzeczpospolitej”.

Z sondażu wynika, że 47 proc. badanych „zdecydowanie” lub „raczej” zamierza zaszczepić się przeciw koronawirusowi, 44 proc. deklaruje, że nie zamierza, a 9 proc. – że nie wie.

„W tej sprawie widać wyraźny rozdźwięk w opiniach kobiet i mężczyzn: szczepić się chce 35 proc. pań i 59 proc. panów. Wyraźna jest także korelacja postaw pozytywnych z wiekiem. W najmłodszych grupach, 18-29 lat i 30-39, chęć szczepienia deklaruje tylko 29-28 proc. badanych” – czytamy w gazecie.

W grupie 40-49 lat to już 43 proc., 50-59 – 50 proc., a wśród najstarszych 60-69 – to 59 proc., a powyżej 70. roku życia – 67 proc.

Najwięcej zwolenników szczepienia znajduje się wśród osób, które swoją wiedzę o świecie czerpią z telewizyjnych programów informacyjnych, gazet codziennych i tygodników – 64 proc.

„A czy postawa wobec szczepień ma coś wspólnego z polityką? Najwięcej zwolenników szczepień znaleźć można w elektoracie Lewicy – 82 proc. i KO – 65 proc. W grupie wyborców PiS to 56 proc., PSL – 50 proc., a Konfederacji – zaledwie 5 proc.” – pisze dziennik.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!