Wiadomości

Białoruska telewizja państwowa twierdzi, że polski wywiad próbował zwerbować białoruskich wojskowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze polskich służb specjalnych próbowali zwerbować zastępcę attache wojskowego i „oficera kadrowego, który odbywał kursy językowe w Polsce”. Tego rodzaju twierdzenia pojawiły się w niedzielę w telewizji «Беларусь 1» w programie „Polityczne osiągnięcia Białorusi 2020”.

„W listopadzie-grudniu funkcjonariusze wywiadu wojskowego przy użyciu szantażu, przekupstwa i gróźb próbowali nakłonić zastępcę attache wojskowego do zdrady, obiecali full wypas: pieniądze, nieruchomość, nowe życie w jednym z krajów UE. Dyplomata nie dał się i otrzymał ultimatum: opuścić placówkę dyplomatyczną w Warszawie – powiedział prezenter.

Według Białoruskiej Telewizji, drugi incydent miał również miejsce w Warszawie.

„Te same służby specjalne oferowały oficerowi kadrowemu, który uczęszczał na kursy językowe w Polsce, dały wybór – zostać informatorem lub zapomnieć o wyjazdach do UE na długi czas. Przemyśl, reżim wkrótce się załamie, pomyśl o przyszłości. Oficer przemyślał to i zameldował o próbach rekrutacji Mińskowi” – mówili w programie.

Podano, że białoruskie MSZ zareagowało już na obydwa zdarzenia, a „polscy partnerzy przyznali się do tego, ale chcieli uciszyć sprawę”. Nie podano innych szczegółów.

/tut.by/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!