Wiadomości

Sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej”: Które partie zyskują, a które tracą?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Najnowszy sondaż preferencji partyjnych wskazuje, że wraz z zaostrzaniem się konfliktów politycznych rośnie mobilizacja wyborców – czytamy na portalu rp.pl.

W porównaniu z badaniem sprzed miesiąca – oba przeprowadzone przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” – wynika, że wzrasta liczba osób deklarujących udział w wyborach parlamentarnych: z 51 do 54 proc. Spada za to liczba niezdecydowanych, na kogo oddać głos: z 12,5 do 7 proc.

PiS może teraz liczyć na 36 proc. głosów wyborców, co oznacza wzrost poparcia o dwa punkty procentowe. Koalicja Obywatelska notuje niewielki wzrost poparcia: z 23,5 do 25 procent. Polska 2050 także idzie do przodu: rośnie z 12 proc. we wrześniu do 14 obecnie.

Wzrosło też poparcie dla Lewicy – z 7 proc. we wrześniu do 9 proc. w październiku. W tym czasie poparcie dla Konfederacji spadło z 6 proc. do 5 proc., a dla PSL-Koalicji Polskiej z 5 proc. do 4,6 proc.

Po wstępnym przeliczeniu poparcia na mandaty metodą D’Hondta okazuje się jednak, że opozycja, nawet startując osobno i bez PSL, czyli PO, Polska 2050 i Lewica, miałaby wyraźnie więcej mandatów (o ok. 40) niż PiS z Konfederacją.

/rp.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!