Wiadomości

Sondaż: Czy wyższe mandaty poprawią bezpieczeństwo na drogach?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

69,1 proc. osób uważa, że wysokie mandaty poprawią bezpieczeństwo na drogach, a kierowcy będą jeździli wolniej – wynika z sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej”. Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów.

Według sondażu IBRIS dla “Rz” na temat znacznie wyższych kar m.in. za przekroczenie prędkości, łącznie 69,1 proc. osób uważa, że wysokie mandaty poprawią bezpieczeństwo na drogach, a kierowcy będą jeździli wolniej.

“Już kilka dni po wejściu nowego prawa, Polacy ocenili je pozytywnie. Więcej niż co piąty twierdzi, że surowsze kary ‘zdecydowanie’ poprawią bezpieczeństwo, a 46,5 proc. – że ‘raczej’ wpłyną na poprawę. Co czwarty jest zdania, że nic nie dadzą” – podkreśla “Rz”.

Gazeta zwróciła uwagę, że najbardziej przekonane do nowych rozwiązań są osoby powyżej 60. i starsze. “Co ciekawe, trzy czwarte młodych (w wieku 18-29 lat) uważa, że kierowcy będą jeździli teraz wolniej. Z kolei najwięcej sceptyków jest wśród 30-39-latków – ponad połowa z nich kwestionuje skuteczność wysokich mandatów” – czytamy w dzienniku.

Gazeta przypomina, że to kierowcy ze średniej grupy wiekowej, obok młodych, są najczęściej łapani na przekroczeniu prędkości, za co tracą prawa jazdy. Sondaż dotyczący nowych stawek mandatów został zrealizowany w dniach 7-8 stycznia na grupie 1100 osób metodą telefonicznych ankiet.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!