Wiadomości

SLD wyrzuca działaczy, którzy stoją za porozumieniem z PiS w Końskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zarząd powiatowy SLD w Końskich nie wyraża zgody na zawarcie przez radnych wybranych z list SLD Lewica-Razem koalicji z PiS w radzie powiatu; członkostwo w partii dwóch radnych, którzy porozumieli się z PiS, zostało zawieszone – poinformował przewodniczący Sojuszu Włodzimierz Czarzasty.

Politycy PiS i SLD z powiatu koneckiego powiedzieli, że radni tych ugrupowań, wraz z lokalnym komitetem związanym z lewicą, utworzą w powiecie koalicję. Ustalono, że starostą będzie osoba z PiS, a wicestarostą – z SLD.

Na konferencji prasowej w Warszawie szef krajowych struktur Sojuszu przekazał jednak, że zarząd powiatowy SLD w Końskich zdecydował o niewyrażeniu zgody na zawarcie koalicji z PiS.

Czarzasty poinformował też, że do dymisji podał się dotychczasowy szef organizacji powiatowej Sojuszu Robert Plech. Zarząd koneckich struktur partii powierzył pełnienie tej funkcji dotychczasowemu wiceprzewodniczącemu, Grzegorzowi Wąsikowi.

Jak podał szef SLD, zawieszone zostało członkostwo w partii dwojga spośród czworga radnych wybranych z list SLD Lewica Razem będących zarazem członkami Sojuszu.

W wyborach 21 października PiS uzyskało w 21-osobowej w radzie powiatu koneckiego sześć mandatów, PSL – pięć, SLD-Lewica Razem – cztery, komitet Kreatywna Jedność Powiatu Koneckiego – trzy, komitet Samorządni Ziemi Koneckiej Krzysztof Obratański – dwa, Porozumienie Samorządowe TKN – jeden mandat.

Pod względem poparcia głosujących, drugi wynik po PiS (26,92 proc.) miało SLD (19,61 proc.), a trzeci – PSL (18,42 proc.). Jednak zasady podziału mandatów dały ludowcom jeden mandat więcej niż lewicy. Do tej pory przez trzy kadencje w powiecie koneckim PiS tworzyło koalicję z PSL.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!