Wiadomości

Skuteczne w walce z koronawirusem okazują się… mydło i środki do dezynfekcji na bazie alkoholu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, poddającym się działaniu mydła i środków do dezynfekcji na bazie alkoholu. Główny Inspektor Sanitarny podał instrukcje, jak efektywnie myć ręce.

Informację o specyfice korona wirusa na swojej stronie podał GIS, który na bieżąco monitoruje sytuację i instruuje, jak postępować w związku z wirusem rozprzestrzeniającym się w Azji.

Okazuje się, że koronawirus 2019-nCoV jest podatny na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Dlatego zaleca częste mycie rąk wodą i mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu.

GIS zamieścił również instrukcję, jak myć ręce, by były naprawdę czyste. Czynność ta powinna trwać przynajmniej 30 sekund. A środek myjący powinien dotrzeć do wszystkich zakamarków dłoni, także między palcami.

GIS przypomina, że podróżny, który do Polski przyleci z terenów wysokiego ryzyka występowania wirusa (Azji Południowo-Wschodniej), proszony będzie o wypełnienie Karty Lokalizacyjnej Pasażera, w której wpisze kontakt i miejsce swojego pobytu.

Pierwsza kontrola stanu jego zdrowia powinna nastąpić jeszcze w samolocie. W razie jakiegokolwiek podejrzenia zakażenia nastąpi kontakt z lotniskową służbą zdrowia.

GIS przypomina, że okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni, najczęściej 5-6 dni, podróżni proszeni są również o to, by po przylocie obserwowali swój stan zdrowia.

W razie pojawienia się gorączki powyżej 38 st. C, kaszlu i duszności, podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go, jak dalej postępować.

GIS zapewnia jednocześnie, że według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

/TVP Info, GIS/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!