Wiadomości

Skrzynia z elementami wyposażenia grobowca Tutanchamona – odnaleziona w Egipcie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W magazynie antyków w Luksorze, należącym do Muzeum Luksorskiego, odnaleziono skrzynię zapakowaną przez Howarda Cartera, odkrywcę grobowca Tutanchamona, zawierającą brakujące elementy modelu łodzi z wyposażenia grobowca – informuje serwis internetowy Live Science.

Howard Carter, brytyjski archeolog i egiptolog, w listopadzie 1922 roku odkrył nienaruszony i bogato wyposażony grobowiec faraona Tutanchamona, władcy Egiptu w latach 1333-1323 p.n.e.

Grobowiec Tutanchamona w Dolinie Królów jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w Egipcie, a przedmioty odkryte w grobowcu są eksponatami w Muzeum Egipskim w Kairze.

Wśród tych eksponatów znajdują się trzy drewniane niewielkie modele łodzi, które miały służyć zmarłemu władcy w jego życiu pozagrobowym, ale jednemu z modeli brakowało masztu oraz kilku fragmentów kadłuba, w tym pozłacanej nadbudówki.

Jak się okazało, brakujące elementy tego modelu łodzi znajdowały się w skrzynce zapakowanej przez Howarda Cartera, wyłożonej gazetą z dnia 5 listopada 1933 roku.

Skrzynkę odnalazł Mohamed Atwa, dyrektor Muzeum Luksorskiego, który osobiście przeglądał muzealne magazyny w trakcie przygotowań do przenosin artefaktów pochodzących z grobowca Tutanchamona do nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie.

Według dokumentacji archiwalnej Muzeum Luksorskiego, cenną skrzynkę uznano za zaginioną w 1973 roku.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!