Wiadomości

Ludzie Guaido przejęli placówki dyplomatyczne Wenezueli w USA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przedstawiciele lidera wenezuelskiej opozycji Juana Guaido przejęli kontrolę nad trzema placówkami dyplomatycznymi swojego kraju na terenie Stanów Zjednoczonych. Poinformował o tym Carlos Vecchio, wysłannik dyplomatyczny Guaido do USA.

Vecchio oświadczył, że zwolennicy tymczasowego prezydenta mają kontrolę nad dwoma budynkami w Waszyngtonie należącymi do wenezuelskiego ministerstwa obrony oraz nad konsulatem w Nowym Jorku.

– Podejmujemy te kroki, aby zabezpieczyć interesy Wenezuelczyków w Stanach Zjednoczonych – powiedział Carlos Vecchio, po tym, jak w siedzibie attaché wojskowego Wenezueli usunął ze ściany portret Nicolasa Maduro i zastąpił go podobizną Juana Guaido.

Guaido, przewodniczący zgromadzenia narodowego, powołując się na konstytucję Wenezueli ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. Według niego, przeprowadzone w maju zeszłego roku przyspieszone wybory, które wygrał Nicolas Maduro, były niezgodne z prawem. USA uznały Guaido za tymczasowego prezydenta, podobnie jak 50 innych krajów, w tym Polska.

Nicolas Maduro nazywa lidera opozycji „marionetką Stanów Zjednoczonych”, która chce przeprowadzić zamach stanu. Maduro zerwał stosunki dyplomatyczne z USA, wzywając personel dyplomatyczny do kraju. 12 spośród 55 wenezuelskich dyplomatów zdecydowało się pozostać w tym kraju i poprzeć Guaido.

Od 2014 roku Wenezuela pogrążona jest w kryzysie gospodarczym, w efekcie którego PKB kraju spadł o połowę. Inflacja osiągnęła poziom 10 tys. proc., a stopa życiowa mieszkańców kraju spadła do poziomu sprzed 70 lat.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!