Wiadomości

Skoordynowana operacja ISIS przeciw syryjskim siłom rządowym i oddziałom kurdyjskim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Oddziały ISIS przeprowadziły skoordynowaną operację mającą na celu połączenie dwóch enklaw w prowincji Dajr az-Zaur. Operacja w dolinie Eufratu, który rozdziela syryjskie siły rządowe i terytoria będące pod kontrolą kurdyjskich Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), była dokładnie zaplanowana.

Ataki ISIS zaczęły się 3 czerwca niemal równocześnie na obu brzegach Eufratu i ewidentnie miały charakter dobrze zaplanowanej operacji ,której celem było przerwanie pierścienia okrążenia w rejonie na północ od miasta Abu-Kemal

Późnym wieczorem bojownicy ISIS zaatakowali pozycje syryjskich sił rządowych w rejonie wsi Al-Dżalaa. Z marszu zdołali oni przebić się przez co najmniej dwa blokposty i zająć prawie całą miejscowość.

Rankiem, 4 czerwca nastąpiła druga fala ataku. Trzy niewielkie, ale dobrze uzbrojone grupy szturmowe ISIS (każda mniej więcej w sile 30 ludzi) zaatakowały pozycje wojsk rządowych we wsiach Ramadi, Al-Bukan i Hasrat. Tę ostatnią udało się zdobyć i w efekcie bojownikom ISIS udało się wyjść na prawy brzeg Eufratu.

Niemal natychmiast po zdobyciu wsi Hasrat bojownicy ISIS zaatakowali siły samoobrony w Sajjal, północnym przedmieściu m. Abu-Kemal, którego część udało im się zdobyć/ W ciągu dnia ściągnięto tam jednak posiłki w postaci pododdziałów 104 Brygady Gwardii Republikańskiej, które wykonały kontratak, który doprowadził do odbicia przedmieścia Sajjal.

Walki o wioski Hasrat i Dżalaa trwały do rana dnia 5 czerwca i ostatecznie syryjskim siłom rządowym udało się odzyskać kontrolę nad prawym brzegiem Eufratu. Oddziały ISIS w walkach tych miały stracić 17 zabitych i kilkudziesięciu rannych.

Równocześnie z atakiem na prawym brzegu Eufratu oddziały ISIS zaatakowały Kurdów w pogranicznej wsi Baguz Tahtani, którą udało im się zdobyć. Wkrótce jednak Kurdowie przy wsparciu amerykańskiego lotnictwa przeprowadzili kontratak, który przerodził się w kontrofensywę. Kurdowie zdobyli szereg miejscowości, a enklawa ISIS na lewym brzegu Eufratu zmniejszyła się o prawie jedną trzecią.

/mediarepost.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!