Wiadomości

Skandaliczna reakcja premiera izraela na nowelizację ustawy o IPN

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– To prawo jest bezpodstawne – grzmiał premier Izraela po przyjęciu przez Sejm ustawy, która zakazuje używania słów „polskie obozy śmierci”.

Binjamin Netanjahu domaga się spotkania pomiędzy ambasadorem Izraela w Warszawie a premierem Polski Mateuszem Morawieckim.

– Nie można zmienić biegu historii, nie można negować Holokaustu – stwierdził Netanjahu

Chodzi o przyjętą w piątek przez Sejm nowelizację ustawy o IPN, która przewiduje karę do trzech lat więzienia lub grzywny za użycie sformułowania typu „polskie obozy śmierci”. Ustawa umożliwia wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie takim zbrodniom. Szczegóły przepisu, który wzbudził kontrowersje pokazał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Dodajmy, że wcześniej niejaki Yair Lapid, parlamentarzysta i popularny w Izraelu polityk, o którym – jak twierdzi portal wpolityce.pl – mówi się nawet, że może zostać premierem, zamieścił na Twitterze obrzydliwy wpis, w którym sugerował, że za pomocą ustawy próbuje się negować polski udział w Holokauście.

Wymyślono to w Niemczech, ale setki tysięcy Żydów zostały zamordowane, nie spotykając niemieckiego żołnierza. Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni.

Na wpis odpowiedziała ambasada RP w Izraelu, która zasugerowała politykowi, że powinien się doedukować na temat Holokaustu.

– Celem ustawy nie jest wybielanie przeszłości, ale ochrona prawdy przed takimi oszczerstwami — napisano.

Ale izraelski polityk dopiero się rozkręcił:

– Jestem synem osób, które przetrwały Holokaust. Moja babcia została zamordowana w Polsce przez Niemców i Polaków. Nie potrzebuje od was lekcji. Konsekwencje odczuwamy po dziś dzień. Ambasada powinna natychmiast wystosować przeprosiny — stwierdził Lapid:

– Jaki to ma związek z tym, że obozy śmierci były niemieckie nazistowskie, a nie polskie? Bezwstydne — odpisał ambasador.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!