Felietony

Skąd ten wzrost ceny papieru?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ostatnich miesiącach bardzo wzrosły ceny papieru, co przekłada się na ceny produktów z niego wytworzonych. Jaka jest tego przyczyna? Sprawę opisuje Tomasz Cukiernik na łamach „Forum Polskiej Gospodarki”.

– Podczas zlecania druku poprzedniego numeru magazynu „Magna Polonia” runęła na nas wiadomość, iż ceny druku wzrosły o 40 proc. Nie był to koniec problemów. Wydając aktualny numer okazało się, że ceny nie tylko wzrosły o kolejne 40 proc.(!), ale w hurtowniach występują poważne braki papieru kredowego. Gdyby nie pomoc naszych czytelników, to pismo zapewne przestałoby istnieć. Nie wiem jednak, co przyniesie przyszłość, ponieważ ceny wciąż galopują. Sytuacja jest więc krytyczna – mówi Przemysław Holocher, wydawca magazynu „Magna Polonia”.

Wzrosły także ceny detaliczne opakowań kartonowych czy papieru toaletowego. Coraz wyższe koszty branży wynikają głównie z dwóch powodów. Po pierwsze z rosnących cen energii elektrycznej, co jest efektem wzrostów cen gazu i węgla.

– Do tego dochodzi wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla w tempie, którego nikt się nie spodziewał. Na początku roku żaden analityk nie prognozował, że w 2021 r. cena uprawnień przebije 90 euro/t. Mówiło się, że takie poziomy będą w 2030 r. Ceny energii na rynku też rosną z tego powodu – wyjaśnia Aneta Muskała, prezes Stowarzyszenia Papierników Polskich.

Drugi problem po stronie kosztów to lawinowy wzrost cen drewna.

– Spodziewaliśmy się wzrostów cen drewna z powodu zwiększonego popytu, natomiast to, co stało się na ostatnich aukcjach Lasów Państwowych, bo tam zaopatruje się w surowiec większość krajowych producentów papieru, bardzo negatywnie nas zaskoczyło – mówi prezes Muskała.

– O ile na aukcjach zamkniętych wzrost cen był przewidywalny, tak na aukcjach otwartych ceny poszybowały w górę w sposób niekontrolowany. Skutek jest taki, że dzisiaj mamy najwyższe ceny drewna w Europie i wzrost kilkudziesięcioprocentowy (40–50 proc.) w stosunku do poprzedniego roku – wyjaśnia.

Prawdopodobnie znaczne pogorszenie i tak już trudnej sytuacji kosztowej w przemyśle papierniczym jest jeszcze przed nami. Po pierwsze dlatego, że należy się spodziewać dalszych wzrostów cen uprawnień do emisji CO2. Po drugie, prognozuje się zwiększenie popytu na drewno. Po trzecie, lekko spadająca od 2018 r. podaż drewna na polskim rynku ulegnie załamaniu. Będzie to rezultat wdrożenia unijnej Strategii na rzecz Bioróżnorodności 2030 i opublikowanej w lipcu 2021 r. Strategii Leśnej UE 2030. Z ekspertyzy Instytutu Badawczego Leśnictwa, przygotowanej na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych wynika, że w efekcie realizacji unijnych strategii pozyskanie drewna w okresie 2020-2029 będzie o 38-62 proc. mniejsze niż w sytuacji braku konieczności powiększania powierzchni ściśle chronionej.

Źródło:
https://fpg24.pl/dlaczego-rosna-ceny-papieru/

 

Zachęcamy do zakupu nowego numeru Magna Polonia:

Magna Polonia numer 31 – Prowokatorzy, agenci, szury

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!