Wiadomości

Sinn Fein wzywa do przygotowania się do “zjednoczenia Irlandii”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szefowa partii Sinn Fein Mary Lou McDonald wezwała w sobotę unionistów, by „przygotowali się na zjednoczoną Irlandię”. Na wiecu w Dublinie podkreśliła, że jest „rosnąca potrzeba” referendum w tej sprawie

W ocenie przewodniczącej nacjonalistycznej partii mieszkańcy Irlandii Północnej nie zgodzili się na wyjście Wielkiej Brytanii z UE oraz twardą granicę.

– Głosowanie w Irlandii Północnej zostało zignorowane przez brytyjski rząd, którego nie interesuje wpływ brexitu na mieszkających tam ludzi- oceniła. Podkreśliła jednocześnie, że „bez względu na brexit odbędzie się referendum w sprawie zjednoczenia”, na które jest „rosnąca potrzeba”.

– Oczywiście nasi unionistyczni bracia i siostry powinni być uczestnikami procesu planowania nowej Irlandii – powiedziała też McDonald. Ich pierwszą opcją jest, oczywiście, utrzymanie unii z Wielką Brytanią, co szanujemy (…), ale teraz powinni zacząć przygotowywać się na wszystkie okoliczności, a opowiadanie się za związkiem Irlandii Północnej z Wielką Brytanią potrzebuje planu B- powiedziała.

Na mocy porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku brytyjski rząd jest zobowiązany do ogłoszenia referendum w sprawie zjednoczenia Irlandii Północnej i Irlandii, jeśli “wydaje się, że większość głosujących chciałaby wyrazić opinię, że Irlandia Północna powinna przestać być częścią Zjednoczonego Królestwa i stać się częścią zjednoczonej Irlandii”. Takie działanie musi uzyskać również poparcie rządu w Dublinie.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!