Wiadomości

Siły protureckie zdobyły miasta Al-Asaba i Mizda

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wojska wspieranego przez Turcję libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) nie zwalniają tempa. Dziś zdobyły one kolejne miasto, wypierając z niego Libijskiej Armii Narodowej (LNA).

Siły wspierane przez Turcję rozpoczęły wczesnym rankiem zmasowany atak na miasto Al-Asaba, znajduje się 105 km na południe od stolicy kraju – Trypolisu. W wyniku kilkugodzinnego boju zdobyły one najpierw wioski Dżenduba i Awlad Idress, leżące na zachód od miasta, po czym wczesnym popołudniem wdarły się do centrum miasta. Oddziały LNA zmuszone zostały do wycofania się z miasta, które zostało w ten sposób zajęte przez siły GNA.

Tymczasem w obliczu ofensywy wspieranych przez Turcję sił GNA Rosjanie przerzucili z Syrii do Libii osiem samolotów – sześć myśliwców MiG-29 i dwa bombowce Su-24, a dowódca wojsk lotniczych Libijskiej Armii Narodowej Sakir Al-Dżaroshi zapowiedział „rozpoczęcie największej operacji lotniczej w historii Libii przeciwko celom tureckim” w tym kraju, dodając, że „nadchodzące godziny będą bardzo bolesne”.

Szef libijskiego MSW: Rosja przerzuca samoloty z Syrii do Libii

Na ten moment nie wpłynęło to jednak w żaden sposób na tempo ofensywy sił GNA, które to po zdobyciu miasta Al-Asaba podjęły szybki marsz na południe, zajmując najpierw miasto Szekika, a niedługo potem także miasto Mizda..

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!