Europa Wiadomości

Siergiej Ławrow proponuje by Białoruś była gwarantem bezpieczeństwa Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal rp.pl Ławrow zasugerował też, aby Kijów rozważył dołączenie Białorusi do grupy państw, które miałyby gwarantować bezpieczeństwo Ukrainy.

– Jesteśmy za tym, by nasi białoruscy przyjaciele nadal odgrywali pozytywną rolę w organizowaniu rosyjsko-ukraińskich negocjacji. Białoruś jest doskonałym miejscem do takich negocjacji, chociaż wszystko zależy od porozumień między stronami i spotkania w innych państwach też nie są wykluczone – stwierdził Ławrow.

Ostatnia runda negocjacji Rosji z Białorusią odbyła się 29 marca w Stambule.

– Na żądanie strony ukraińskiej jej neutralnemu, niestowarzyszonemu, nieatomowemu statusowi powinny towarzyszyć gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy – przypomniał też Ławrow.

– Proponujemy, aby Republika Białorusi była, oczywiście, wśród państw gwarantujących bezpieczeństwo. Do ustalenia jest pełna pula państw gwarantujących, ale jesteśmy za tym, by Białoruś była wśród nich – dodał.

Białoruska armia nie bierze udziału w agresji na Ukrainę, ale 24 lutego atak Rosji na terytorium Ukrainy rozpoczął się m.in. z terytorium Białorusi. Ponadto z Białorusi wystrzeliwane są w stronę Ukrainy rakiety.

7 kwietnia białoruski dyktator, Aleksandr Łukaszenko, wyraził oczekiwanie, że Białoruś będzie stroną negocjacji pokojowych między Rosją a Ukrainą.

Cóż za szlachetna propozycja…

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!