Europa Polska Wiadomości

Rosja wprowadza blokady transportowe między Polską a obwodem kaliningradzkim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal obserwatorlogistyczny.pl w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie oraz aktywnym wsparciem tego kraju przez Polskę Rosja zaczęła wprowadzać blokady transportowe. To poniekąd pochodna informacji o blokadzie transportowej, która ma zostać wprowadzona przez Polskę oraz kraje bałtyckie. W związku z tym Koleje Rosyjskie poinformowały o wstrzymaniu ruchu towarowego między Polską a obwodem kaliningradzkim.

Jak poinformowała rosyjska agencja informacyjna TASS, Moskwa zadecydowała o wstrzymaniu ruchu pociągów towarowych pomiędzy Polską a obwodem kaliningradzkim. Oficjalnie, Koleje Rosyjskie tłumaczą, że to przez kwestie związane z pracami technicznymi:

W związku z remontami infrastruktury na terytorium Polski, od 10 kwietnia do odwołania zakazuje się przewozu wszystkich towarów przez przejście graniczne Mamonowo-Braniewo (obwód kaliningradzki).

Według oficjalnych informacji decyzja rosyjskiej spółki ma na celu uniknięcia „akumulacji taboru i opóźnień w przewozie towarów przez to przejście graniczne”. Problem tylko w tym, iż jest to sytuacja dość kuriozalna i mija się z prawdą.

Nie ma co zatem ukrywać, iż działanie rosyjskiej spółki jest podyktowane agresywną polityką Kremla. Raptem kilka dni temu wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko odgrażał się publicznie:

Naprawdę mam nadzieję, że zdrowy rozsądek w Europie nie pozwoli na rozpoczęcie jakichkolwiek gier wokół Kaliningradu. Myślę, że wielu rozumie, że to igranie z ogniem.

Decyzja zatem może być również związana z informacją o pełnej blokadzie transportu z Białorusią i Rosją. Działanie to mają wprowadzić kraje bałtyckie i Polska. Informację tę podał ostatnio wiceminister infrastruktury Ukrainy Mustafa Nayyem. Tym samym Mińsk i Moskwa zostaną w pełni odcięte od transportu z Europą, co definitywnie będzie miało kolosalne skutki dla gospodarki oby krajów. Decyzja ta musi jednak zostać podjęta na szczeblu UE, aby uniknąć kar finansowych dla Polski i krajów ościennych.

Nie ma jednak wątpliwości, że Kreml rękoma Kolei Rosyjskich, chce zaszkodzić Polsce, a w szczególności na miejscowościach blisko obwodu kaliningradzkiego. Przykładem jest Braniewo, które leży niecałe 6 km od przejścia granicznego z Rosją. Obecnie punkt był ważnym węzłem przeładunku rosyjskich dostaw. Tymczasem embargo na węgiel, które wprowadziła Unia Europejska, może odbić się na lokalnych firmach. Dodatkowo wstrzymanie ruchu pociągów towarowych jest także ciosem dla całego regionu.

Trzeba jednak pamiętać, iż działanie Rosji to miecz obosieczny i tak naprawdę to Królewiec utraci na tym najwięcej. Wszystko dlatego, że rosyjska enklawa jest uzależniona od dostaw zagranicznych, które w obecnej sytuacji będą przesyłane głównie drogą morską.

Autor: Krzysztof Kobylarz

Źródło: obserwatorlogistyczny.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!