Wiadomości

Sieć Badawcza Łukasiewicz zaprezentowała cyfrową rekonstrukcję swojego patrona

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sieć Badawcza Łukasiewicz zaprezentowała cyfrową rekonstrukcję swojego patrona, polskiego wynalazcy Ignacego Łukasiewicza. Oparty na technologii sztucznej inteligencji awatar Ignacy potrafi rozmawiać m.in. o historii i życiu swojego imiennika, a także o świecie współczesnym.

Awatar Ignacego Łukasiewicza – połączenie zaawansowanego czatbota z realistyczną animacją komputerową wzorowaną na historycznym wizerunku wynalazcy – jest prezentowany w Zamku Królewskim w Warszawie na ekranie wielkości dorosłego człowieka. Chętni mogą usiąść w fotelu naprzeciwko i porozmawiać z “cyfrową osobą” jak z żywą.

“We współpracy z polskim studiem Juice naukowcy Łukasiewicza zbudowali obszerną bazę wiedzy dla Ignacego. Zespół animatorów i ekspertów od uczenia maszynowego przez wiele miesięcy pracował nad wizerunkiem, głosem i charakterem powstającej postaci” – poinformowała Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Jak podano, projekt “ożywienia patrona” sieci badawczej z zastosowaniem nowoczesnych technologii informatycznych zrealizowano z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Według twórców awatar Ignacy “został wytrenowany do tego, by umieć rozmawiać o swoich osiągnięciach naukowych i biznesowych, życiu prywatnym czy historii, ale także o świecie współczesnym”.

“Ciągłość rozmowy i celność skojarzeń postaci została osiągnięta dzięki komponentom do rozpoznawania intencji użytkownika (Intent Detection), stworzonym na bazie przetwarzania maszynowego. W tym celu została wytrenowana sieć neuronowa, która potrafi rozpoznawać 400 tematów rozmowy, w tym również wariantów, które nie zostały przewidziane podczas przygotowań” – wskazano w informacji.

“Realistyczny charakter postaci został osiągnięty również dzięki warstwie wizualnej, opartej na historycznym wizerunku Łukasiewicza, a także dzięki animacji twarzy i gestów oraz specjalnie wytrenowanemu neuralnemu głosowi” – dodano.

W ramach projektu zastosowano rozwiązania typu Closed-Domain Chatbot. “Oznacza to, że cyfrowa istota odpowiada wyłącznie w przewidziany w ramach kreacji sposób. Nie ma zatem ryzyka odpowiedzi napastliwej, wulgarnej lub obrażającej ludzkiego rozmówcę” – podkreślili przedstawiciele sieci badawczej.

“Cyfrowe byty to nasza przyszłość, a Ignacy jest pierwszym awatarem, z którym możemy się w pełni komunikować. Zastosowane rozwiązania technologiczne pozwalają na elastyczne rozwijanie wiedzy i możliwości interakcji postaci, dając w tym obszarze niemal nieograniczone możliwości” – przekazał cytowany w informacji Krzysztof Noworyta, project manager zespołu odpowiedzialnego za cyfrową rekonstrukcję patrona Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Nauka w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!