Felietony

Serbski szur i polscy wyznawcy jego wynurzeń…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Bajania o Wielkiej Lechii zdechły śmiercią naturalną i wylądowały tam, gdzie ich miejsce – na śmietniku. Jak już pisaliśmy, gdy pochyliliśmy się z niesmakiem nad tymi szuryzmami, z podobnymi “historiami” spotkać się na całym świecie. Dziś pośmiejemy się z wynurzeń niejakiego Radivoja Pešića, jako że pojawili się także w Polsce tacy, co to gotowi są jego brednie głosić jako prawdę objawioną…

“Na terenach dzisiejszej Serbii, gdzie między 7000 a 4000 lat p.n.e. rozwijała się cywilizacja Vinča (prawdopodobnie najstarsza cywilizacja na świecie), znaleziono gliniane tablice z wyrytymi literami. Autor przeanalizował prasłowiańskie pismo i zestawił m.in. z symbolami młodszych alfabetów: fenickim i łacińskim. Na podstawie tych znalezisk Serbowie mają solidne podstawy twierdzić, że są nie tylko najstarszym narodem na Bałkanach, ale w ogóle najstarszym narodem w Europie. To by potwierdzało pewną ciekawą tezę, że Słowianie, zanim zwali się Słowianami, zwali się Serbami. Tak więc moi mili, Bałkany i Dunaj to matecznik słowiański. My wszyscy jesteśmy z Serbów” – pisze na facebooku Agnieszka Piwar, której wiedza historyczna po prostu zadziwia. Jak udało się jej przebrnąć przez szkołę podstawową?

Oczywiście, każdy, kto ma choćby elementarną wiedzę historyczną, wie, kiedy i w jakich okolicznościach Serbowie znaleźli się na Bałkanach. Źródeł, które o tym donoszą, jest pod dostatkiem. Mówimy bowiem o obszarze, który stanowił część świata antycznego. Ileż to razy w źródłach greckich znajdujemy opisy Ilirii… Ale ową Ilirię w końcu podbili Rzymianie i przez setki lat była ona częścią Imperium Rzymskiego. Ani Grecy, ani Rzymianie nie zauważyli obecności Słowian na Bałkanach.

Na Bałkanach Serbowie pojawili się w VII wieku. W 731 roku miała miejsce wielka wyprawa Franków, która zakończyła się ich klęską pod Wogastisburgiem. Wtedy to książę serbski Derwan zrzucił zwierzchnictwo Dagoberta i podporządkował się Samonowi. Zamieszkiwali oni wówczas Łużyce, a także północne Czechy i – prawdopodobnie – Dolny Śląsk. Część z nich udała się następnie na Bałkany. Oddajmy w tym miejscu głos Konstantynowi Porfirogenecie:

„Serbowie pochodzą od nieochrzczonych Serbów, zwanych także „białymi”, którzy żyją poza Turcją [Węgrami] w miejscu zwanym przez nich Boiki [Czechy], gdzie ich sąsiadem jest państwo frankijskie, podobnie jak Wielka Chorwacja, nieochrzczona, również zwana „białą”; również w tym miejscu pierwotnie mieszkali Serbowie.”

Jak już to zostało wspomniane, źródeł dotyczących przybycia Serbów na Bałkany jest niemało. Istnieje też spora literatura przedmioty. Niektórzy jednak wolą nie wiedzieć, co naprawdę działo się w świecie w przeszłości i co dzieje się obecnie, ale wolą funkcjonować w rzeczywistości alternatywnej.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!