Wiadomości

Sensacja archeologiczna w Kamieniu Pomorskim. Odnaleziono papieską bullę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi „Głos Szczeciński”, w Kamieniu Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) podczas prac ziemnych natrafiono na wyjątkowy zabytek, fragment ołowianej pieczęci z wizerunkiem św. Piotra. Szczęśliwymi znalazcami artefaktu są Mariusz Polewczyński i pan Jacek Ukowski – członkowie Stowarzyszenia im. Św. Korduli.

Gazeta wyjaśnia, że słowo „bulla” oznacza urzędowy dokument papieski, ale także okrągłą, metalową pieczęć przytwierdzaną dawniej do tego dokumentu. Dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka powiedział, że nie wiadomo, do którego papieża należała pieczęć, ponieważ jest ona częściowo uszkodzona. Brakuje numeru papieża.

„Wiemy na pewno, że ta bulla należała do Innocentego, ale w średniowieczu mieliśmy siedmiu papieży o tym imieniu. Możemy przypuszczać, że pieczęć pochodzi z późnego średniowiecza, a więc mogła należeć do papieża Innocentego VI, VII lub VIII” – powiedział szef kamieńskiej placówki.

Grzegorz Kurka podkreślił, że bulla, na którą trafili członkowie działającego przy Muzeum Stowarzyszenia im. św. Korduli, jest bardzo cennym znaleziskiem, ponieważ jest to jedna z 20 lub 25 papieskich pieczęci odnalezionych na terenie Polski. Na Pomorzu jest ich kilka.

/Głos Szczeciński, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!