Wiadomości

Schronisko dla niedźwiedzi w Veresegyhaz zakazało karmienia ich miodem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Schronisko dla niedźwiedzi w Veresegyhaz na północ od Budapesztu zakazało karmienia swoich lokatorów miodem, gdyż spowodowało to u nich hiperglikemię – poinformował w środę portal Szeretlek Magyarorszag, powołując się na komunikat schroniska.

„Po ponownym otwarciu schroniska pod wpływem sygnałów gości i konsultacji ze specjalistami zrezygnowaliśmy z karmienia misiów miodem” – powiadomiło schronisko.

Jak wyjaśniono, przed pandemią niedźwiedzie dostawały od zwiedzających dużo miodu, na skutek czego u niektórych doszło do hiperglikemii. Podczas lockdownu ich stan zdrowia się ustabilizował i dlatego „podjęliśmy wspólną decyzję, że chcemy odzwyczaić misie od miodu i przestawić je na zdrowsze owoce” – napisano.

Od tej pory przy wejściu do schroniska będzie można kupić w kasie pojemniczki z owocami i warzywami dla misiów.

Schronisko dla niedźwiedzi powstało w 1998 i było wówczas jedyną tego typu placówką w Europe Środkowej. Obecnie na powierzchni 5,5 ha żyje tam 39 niedźwiedzi brunatnych, pochodzących z prywatnych parków dzikich zwierząt, ogrodów zoologicznych, a także z zagranicy. Oprócz tego znalazło tam schronienie m.in. 29 wilków, 2 renifery, szopy pracze i ostronosy.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska
Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!