Wiadomości

SBU przeciw NABU – na Ukrainie służby specjalne wzięły się za łby

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do niecodziennej sytuacji doszło na Ukrainie. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy na wniosek Prokuratury Generalnej zatrzymali kilku funkcjonariuszy NABU (odpowiednik naszego CBA). W pomieszczeniach NABU oraz w mieszkaniach jej funkcjonariuszy przeprowadzono rewizje.

NABU na swojej stronie internetowej zarzuciła Prokuraturze Generalnej Ukrainy oraz Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy, że bezprawnie wtrącili się w działania mające na celu rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Państwowej Służbie Migracyjnej Ukrainy i że położyli całą operację. Zarazem NABU odpiera zarzuty, jakoby jej detektywi stosowali nielegalne prowokacje, co zarzuca im Prokuratura Generalna i SBU.

Dodajmy, że niedawno NABU rozpracowała aferę, w którą zamieszany był syn ministra spraw wewnętrznych – chodziło o zakup plecaków dla służb ukraińskich „po cenie znacznie przekraczającej cenę rynkową”, na czym skarb państwa miał stracić 14 mln hrywien (równowartość 520 tys. dolarów) . Gdy funkcjonariusze NABU weszli do mieszkania Ołeksandra Awakowa w Charkowie, jego ojciec wysłał policję i Gwardię Narodową, by przeszkodziły służbom antykorupcyjnym w wykonywaniu swoich obowiązków. O sprawie pisaliśmy tutaj:

Szef ukraińskiego MSW wysłał policję i Gwardię Narodową, by broniły jego syna, zatrzymanego przez służby antykorupcyjne

Działania SBU spotkały się już z reakcją w „obozie rewolucyjnym”, który od 17 października br. funkcjonuje pod budynkiem Rady Najwyższej Ukrainy:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!