Wiadomości

Dziś wieczorem w Kijowie odbędzie się manifestacja poparcia dla NABU, czyli ukraińskiego odpowiednika CBA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już informowaliśmy, na Ukrainie doszło do zatrzymania kilku funkcjonariuszy NABU. Okazuje się, wśród zatrzymanych jest między innymi agent, który rozpracowywał mafię bursztynową działającą na Polesiu Wołyńskim i który zorganizował prowokację, w którą wpadł deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy z ramienia Bloku Petra Poroszenki – Borysław Rozenbłat.

Agent „Katerina” nagrał film, na którym widać, jak Rozenbłat domaga się gigantycznej łapówki w zamian za odpowiednie zapisy prawne dotyczące wydobycia bursztynu, Przeciw Rozenbłatowi wszczęto śledztwo, a Rada Najwyższa pozbawiła go immunitetu. Towarzyszyły temu gwałtowne protesty społeczne. Wkrótce potem Rozenbłat próbował uciec z kraju, mając przy sobie dużą ilość złota, został jednak zatrzymany.

O rewizjach i zatrzymaniach funkcjonariuszy NABU pisaliśmy tutaj:

SBU przeciw NABU – na Ukrainie służby specjalne wzięły się za łby

Manifestację poparcia dla NABU organizują dziś uczestnicy protestu, który trwa pod budynkiem Rady Najwyższej Ukrainy, gdzie od 17 października rozłożone jest miasteczko namiotowe, złożone z kilkudziesięciu namiotów polowych. Do protestu wzywa pierwszy dowódca batalionu „Donbas”, a obecnie deputowany do Rady Najwyższej Siemien Siemienczenko:


Dodajmy, że batalion „Donbas” odgrywa kluczową rolę w trwających protestach, a w ostatnich dniach miały miejsce aresztowania w jego szeregach. Wśród aresztowanych jest drugi po Siemenczence dowódca „Donbasu” – Anatolij Winogrodskij.

Rzućmy jeszcze okiem na wczorajszą relację z „namiotowego miasteczka”, zwanego też „obozem rewolucyjnym”:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!