Wiadomości

Sasin: Projekt ustawy reprywatyzacyjnej przekracza możliwości budżetu państwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Realizacja projektu ustawy reprywatyzacyjnej przekracza możliwości budżetu państwa, są również wątpliwości co do jego zgodności z prawem polskim i międzynarodowym – uważa szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Jacek Sasin.

– Trudno mi teraz powiedzieć, w jakim terminie będziemy rozmawiać nad ustawą reprywatyzacyjną i czy w ogóle nad ustawą w takim kształcie będziemy rozmawiać. Projekt ustawy został przez ministra sprawiedliwości skierowany kilka tygodni temu pod obrady. Przeanalizowaliśmy jej zapisy. Uznaliśmy, że one budzą wątpliwości – powiedział Sasin w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl.

Jak poinformował, „ustawę przekazał do ponownych analiz Ministerstwu Sprawiedliwości”.

– W zależności od tego, jak te prace będą przebiegać, będziemy mogli mówić o podjęciu finałowych prac legislacyjnych na poziomie rządowym, czyli na Komitecie Stałym i ewentualnie na Radzie Ministrów. Obecnie nie przewiduję, żeby nastąpiło to w najbliższych dniach czy tygodniach, bo jak rozumiem, wyjaśnienia tych wątpliwości musi potrwać jakiś czas – wskazał.

Według Sasina „Stały Komitet przeanalizował proponowane zapisy i uznał, że budzą one wątpliwości”.

– Realizacja (…) przekracza możliwości budżetu państwa. Wątpliwości są również pod względem zgodności (…) z prawem polskim i prawem międzynarodowym – stwierdził Sasin. Dodał, że w ocenie kancelarii premiera, zanim projekt trafi pod obrady komitetu stałego, wszystkie wątpliwości powinny zostać usunięte.

Ponadto, zdaniem Sasina, „pojawia się pytanie, na co nas stać w kwestii reprywatyzacji”.

– Bo to są ogromne pieniądze. Czy współczesne polskie państwo i współcześni Polacy powinni płacić za skutki wydarzeń historycznych, które miały miejsce wiele dziesięcioleci temu. (…) Czy współcześni Polacy (…) mają ponosić ciężar zadośćuczynienia osobom, które wówczas straciły majątki – mówił Sasin.

W jego ocenie to „zasadnicze pytanie polityczne i filozoficzne”, czy dzisiaj tych pieniędzy nie przekazać na cele, z punktu widzenia państwa niezbędne, jak polityka prorodzinna czy służba zdrowia.

– Na to pytanie, jak rozwiązać sprawę reprywatyzacji musimy sobie odpowiedzieć, niezależnie od tego, co mówiłem na początku, bo mamy projekt konkretnej ustawy reprywatyzacyjnej i musimy nad nim pracować. Reprywatyzacja jest potrzebna. Jednak należy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak powinniśmy zakończyć tę sprawę – podsumował.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!