Wiadomości

Samorządy zrywają umowy partnerskie z ukraińskimi miastami gloryfikującymi OUN – UPA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pierwsze samorządy zrywają umowy partnerskie z miastami Ukrainy, które gloryfikują ideologię OUN-UPA. O sprawie napisał „Nasz Dziennik”. W Polsce umowy partnerskie z samorządami ukraińskimi podpisało kilkadziesiąt miast. Współpraca polega m.in. na wymianie młodzieży – informuje Radio Maryja.

Kultywowanie osób i ideologii OUN-UPA na Ukrainie w ostatnich latach przybrało na sile. Stawiane są pomniki, nadawane nazwy ulic czy też godność honorowych obywateli miast, m.in. Stepanowi Banderze.

Do sprawy odniósł się dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. Jego zdaniem, to Ministerstwo Spraw Zagranicznych powinno poinstruować samorządy, które nie chcą współpracować z ukraińskimi miastami, które propagują ideologię OUN-UPA.

– Jest dla mnie – z moralnego punktu widzenia – rzeczą słuszną zrywanie, czy też nie zrywanie, ale zawieszanie na razie tej współpracy dopóki sytuacja się nie wyklaruje i dopóki nie będzie można z czystym sumieniem z ukraińskimi samorządami współpracować. Sądzę, że jeżeli to już ma charakter masowy, to samo MSZ powinno w tej kwestii zabrać głos i udzielić pewnej instrukcji samorządom z tym zastrzeżeniem, że samorządy mogą robić, co chcą, ale nie sądzę, aby polscy burmistrzowie, prezydenci miast czy wójtowie chcieli prowadzić własną, niezależną, a co więcej, sprzeczną z polską racją stanu, politykę zagraniczną – wskazuje dr Jerzy Bukowski.

Sytuacja szczególnie oburza wiele organizacji kresowych. Uważają one za niegodne „bratanie się z gloryfikatorami morderców naszych krewnych na Kresach Wschodnich”.

Organizacje te wystosowały wniosek do organów państwowych o wprowadzenia zakazu zawierania umów z miastami, które kultywują OUN-UPA. Dotychczas apel nie spotkał się z żadną reakcją ze strony polskich władz.

Wśród miast, które sprzeciwiają się kultywowaniu banderyzmu, są Pabianice w woj. łódzkim i Nowa Sarzyna na Podkarpaciu. Miejscowości te wypowiedziały umowy partnerskie ze stroną ukraińską.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!